Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, OPEC+ toplantısının ardından Rossiya-24’e verdiği demeçte, varil başına 80 dolar civarındaki mevcut petrol fiyatlarının piyasadaki durumu yeterince yansıttığını söyledi.

OPEC+ görüşmelerinde ve toplantılarında Rusya’yı temsil eden Novak’a göre, fiyatların kısa vadede nereye gideceğini belirleyecek hem yükseliş hem de düşüş faktörleri var.

Novak televizyon kanalına verdiği demeçte, Delta varyantının yayılması ve bazı ülkelerdeki kısıtlamaların petrol fiyatını düşüren olumsuz faktörler olduğunu, birçok ekonomideki ekonomik toparlanmanın ise ham petrol fiyatları için yükseliş faktörü olduğunu söyledi.

Rus yetkili, “Bana göre bugünün varil fiyatının 80 dolar civarında olması mevcut durumu objektif olarak yansıtıyor. Bahsettiğim gerçeklerden hareketle Aralık-Ocak aylarında bakalım neler olacak” dedi.

OPEC+ grubu perşembe günü ABD ve diğer büyük petrol tüketen ülkelerden gelen çağrılara rağmen, aralık ayında üretimi günde sadece 400.000 varil (bpd) artırma planına bağlı kalmaya karar vermişti.

OPEC+ planına bağlı kalmanın mantığı; OPEC+ uzmanlarının 4. çeyrekte beklentilerin altında bir piyasa açığı olacağını ve gelecek yıl piyasanın fazla vereceğini düşünmelerinden kaynaklanıyor.

OPEC+ içindeki OPEC ve OPEC dışı grup liderleri olan Suudi Arabistan ve Rusya’nın her biri, aralık ayında her biri 10,018 milyon varil olmak üzere, günde 10 milyon varilin biraz üzerinde üretim tavanına sahip olacak. Oil Price

Diğer İçerikler