Rusya 10 Kasım 2021’de Polonya ve Beyaz Rusya’nın yanı sıra Ukrayna üzerinden de Avrupa’ya gaz akışını artırarak, Avrupa’nın kış öncesi kısıtlı arz konusundaki endişelerini hafifletmiş oldu ve fiyatların da bu anlamda düşmesi bekleniyor. Öncesinde Avrupa’ya düşük gaz akışı ve Yamal-Avrupa boru hattındaki ters akışlar (yani gaz batıya Almanya’ya gitmek yerine doğuya Polonya’ya akması) Avrupa’da sanayi ve tüketiciler için fiyatları artırmış ve arz sıkışıklığını ise daha da kötüleştirmişti. Ancak Rusya, Başkan Vladimir Putin’in Avrupa’ya arzı artırma ve yerel depolama tankları doldurulduktan sonra oradaki Rus stoklarını yeniden inşa etme emriyle hareket ederek Almanya’ya tekrar gaz pompalamaya başlamıştı.

9 Kasım’da, Rus devlet gaz şirketi Gazprom, Avrupa gaz depolarını yeniden doldurmaya başladığını açıklamıştı. Analistler, Moskova’nın daha önemli bir düşüşe yol açmak ve Avrupa’daki endişeleri hafifletmek için daha fazlasını yapması gerektiğini söylese de bu hareket yine de bölgedeki spot fiyatları aşağı çekti.

Gaz fiyatları, COVID-19 karantinalarının gevşetilmesi ve akabindeki ekonomik toparlanmayla birlikte düşük gaz stokları ve artan talep gibi faktörlerin yanı sıra Rusya’da gelen yetersiz arz nedeniyle yükseldi.

İngiltere’de bazı enerji şirketleri iflas etti, tüketiciler çok daha yüksek enerji faturalarıyla karşı karşıya kaldı ve gıda üretimi ve tarım da dahil olmak üzere birçok sektördeki şirketler ciddi sıkıntılar çekti.

GIE altyapı grubundan elde edilen verilere göre, genel Avrupa gaz depolama seviyeleri, bir yıl önceki %93,9 ile karşılaştırıldığında pazartesi günü kapasitenin %75,6’sı oranında gerçekleşti.

Rystad Energy’de kıdemli gaz piyasası analisti Emily McClain haftalık bir raporda, Mallnow’da Almanya’ya Rus gazı akışının yeniden başlamasının ve Rehden’in küçük depolama enjeksiyonlarının tüccarların sinirlerini yatıştırdığını söyledi. McClain: “Ne kadar gönderebilecekleri hala belirsiz, ancak Ekim-Kasım dönemindeki tarihsel ticaret akışlarına dayanarak, yıl sonundan önce yaklaşık 2 BCM (milyar metreküp) ek hacmin mevcut olabileceğini tahmin ediyoruz. Açık olan ne? Bununla birlikte, bunun şiddetli bir kış için yetersiz kalmasıdır.” dedi. Reuters

Diğer İçerikler