G-7 ülkelerinin uyguladığı petrolde tavan fiyat yaptırımları sonrası Rus petrol ihracı önemli ölçüde düşerken bazı tanker sahiplerinin sigorta başta olmak üzere gerekli hizmetlerin sağlanmaması sebebiyle gemilerini kullanılan rotalardan çektikleri belirtiliyor.

Rusya’nın deniz yoluyla taşınan ham petrol sevkiyatı, Moskova’nın petrol gelirlerini hedef alan G-7 ülkelerinin yaptırımlarının ilk haftasında çöküş yaşarken bu, dünyanın dört bir yanında ülkenin dev ihracat programında kesintiye uğramaktan kaçınmaya çalışan hükümetler için potansiyel bir alarm kaynağı olarak görülüyor.

Düşüşün bir kısmı, Baltık’ta şu anda bitmiş olan bir limandaki çalışma nedeniyle artmış olsa da, Asya’daki bir ihracat tesisinden önemli kargoların taşınması konusunda istekli gemi sahibi sayısında da ciddi bir eksiklik gözlendi.

Diğer bazı limanlarda da haftalık bazda düşüşler görüldü. Ancak veriler dikkatli şekilde incelenmesi gerekiyor. Zira haftalık akışlar, kargo planlamasının zamanlaması, hava durumu ve hatta gemilerin ilettiği sinyallerin bile bu verilerin doğruluğunu etkileyebileceği belirtiliyor.

5 Aralık’ta başlayan Avrupa Birliği yaptırımları, Rusya’nın petrol gelirlerini kısmak için tasarlanmıştı. Birlik bir yandan satın almayı durdurdu, aynı zamanda petrolün taşınmasını sağlamak için kilit hizmetlerin sağlanmasını da yasakladı.

Önlemlerin ciddiyeti karşısında alarma geçen ABD, bir fiyat sınırı uygulanmasını önererek önlemlerin yumuşatılması için baskı yaptı ve başta sigorta olmak üzere traderların Rus petrolü için varil başına 60 dolar veya daha az ödediğinde bu hizmetlerin dünyanın başka yerlerindeki alıcılar için erişilebilir durumda kalmasını sağladı.

Ancak AB’nin deniz yoluyla Rus ham petrol ithalatına yönelik yasağının yürürlüğe girmesinden sonraki ilk tam haftada, ülkeden sevk edilen toplam hacim günde 1,86 milyon varil veya yüzde 54 düşüşle 1,6 milyon varile düştü. BloombergHT

Diğer İçerikler