Avrupa Komisyonu, 2026’dan itibaren bazı ithalatçıları, çelik gibi karbon yoğun ürünlerde sınırda karbon maliyeti ödemeye zorlayacak olan kirletici mallara CO2 tarifesi uygulama planlarını açıkladı.

Moskova, verginin demir cevheri, alüminyum, borular, elektrik ve çimento dahil 7,6 milyar dolarlık Rus mallarını etkileyebileceğini ve verginin nihayetinde petrol, gaz ve kömür ihracatını etkileyecek şekilde genişletilebileceğini belirtiyor.

Kommersant’ın haberine göre Sechin, Başkan Vladimir Putin’e AB vergisinin ve başka yerlerdeki benzer vergilerin “ekonomiye Rusya ve Rus şirketlerine uygulanan yasadışı kısıtlamalarla kıyaslanamayacak kadar büyük zararlar verebileceğini” söyledi. Kommersant, Putin’in yakın bir müttefiki olan Sechin’in 30 Haziran’da Putin’e yazdığı bir mektupta bu açıklamayı yaptığını belirtti.

Rusya ekosistemleriyle büyük sera gazı emme kapasitesine sahip bir ülkedir. Mektupta, Sechin Putin’e, bunu vurgulayarak Rusya’nın karbon vergisinden muaf ülkeler listesine girmesinin talep edilebileceğini belirtti. Reuters

Diğer İçerikler