Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), yayınladığı son Küresel Metan Takipçisi adlı raporunda fosil yakıt endüstrilerini metan emisyonlarını azaltmak için çok az şey yapmakla ve ısınmayı sınırlandırmaya yönelik küresel iklim hedeflerini baltalamakla suçladı.
Rapora göre ekonomik belirsizlik, yüksek enerji fiyatları ve arz güvenliğine ilişkin endişeler, 2022’de emisyon kesintileri yapabilecek potansiyele sahip şirketlerin bundan kaçınmasına ve metan emisyonlarının düşmemesine neden oldu.
Geçen yıl 135 milyon tonla rekor seviyeye ulaşan bu emisyonların yüzde 75 azaltılmasına imkan sağlayan teknolojilerin mevcut olduğunun altını çizen rapor, fosil yakıt üreticilerinin bu düşüşü sağlamak için 2022’deki gelirlerinin “sadece” yüzde 3’üne denk gelen 100 milyar dolarlık yatırımı gerçekleştirmediğini işaret etti.
IEA Başkanı Fatih Birol, rapora ilişkin değerlendirmesinde, hala çok yüksek seviyedeki metan emisyonlarının yeterince hızlı düşmediğini belirterek, “Küresel ısınmayı sınırlandırmak için metan emisyonlarını azaltmak en ucuz opsiyonlar arasında ve bunu yapmamanın bir bahanesi yok” ifadelerini kullandı.
Geçen yıl Kuzey Akım doğal gaz boru hattındaki patlamanın atmosferde büyük miktarda metan emisyonuna yol açtığını dile getiren Birol, şunları kaydetti:
“Ama dünyadaki normal petrol ve gaz operasyonları her gün Kuzey Akım boru hattının patlamasından kaynaklı miktar kadar metan emisyonuna yol açıyor. Maalesef, metan emisyonları yeni bir konu değil ve inatçı şekilde yüksek seyretmeye devam ediyor. Birçok şirket, küresel enerji krizi nedeniyle uluslararası gaz ve petrol piyasalarındaki türbülans döneminde yüksek karlar elde etti. Fosil yakıt üreticileri metan emisyonlarını azaltmak için hızla harekete geçmeli ve tabii politika yapıcılar da.” Euronews

Diğer İçerikler