Devlete ait petrol şirketi QatarEnergy, gelecekteki LNG taşıyıcı gereksinimlerini karşılama planlarının bir parçası olarak Kore tersanelerine ilk sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) gemi inşa siparişlerini verdi.

Eskiden Qatar Petroleum olarak bilinen QatarEnergy’ye göre sipariş Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering’den (DSME) dört gemi ve Samsung Heavy Industries’den (SHI) iki gemiyi içeriyor.

İki Koreli tersane Mayıs 2020’de Katar devi ile 19 milyar dolarlık Tersane Kapasite Rezervasyonu anlaşması imzaladı. Anlaşmalara göre, DSME ve SHI, 2027 yılına kadar LNG gemi inşa kapasitelerinin büyük bir bölümünü QatarEnergy’ye tahsis edecekler.

QatarEnergy Başkanı ve CEO’su, Enerji İşleri Devlet Bakanı Saad Sherida Al-Kaabi: “Katar için önceki LNG genişletme projemizin bir parçası olarak 23 Q-Flex ve 14 Q-Max LNG gemisi inşa eden DSME ve SHI ile bu adımı atmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu siparişler ve yakın gelecekte takip edecek olanlar, Katar’ın LNG filosunu LNG genişletme projelerimizin, mevcut filo yenilememizin ve LNG ticaret kolumuzun gereksinimlerini karşılayacak şekilde genişletme programımızın önemli bir bölümünü oluşturuyor.” dedi.

Petrol şirketi, North Field genişletme projeleri için LNG filosu gereksinimlerini karşılamak için kısa süre önce Çin tersanesi Hudong-Zhonghua Shipbuilding Group Co.’dan dört LNG gemisi sipariş etmişti. Hatırlatmak gerekirse, North Field genişleme projelerinin Katar’ın LNG üretim kapasitesini ilk aşamada yılda 77 milyon tondan 110 milyon tona çıkarması bekleniyor. North Field Güney Projesi olarak adlandırılan North Field LNG genişletme projesinin ikinci aşaması, Katar’ın üretim kapasitesini yılda 126 milyon tona çıkaracak. Offshore Energy

Diğer İçerikler