Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan’ın başkenti Astana’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir araya geldi.

Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı Zirvesi çerçevesinde yapılan ikili görüşme öncesi Putin Erdoğan’a, ”(Akkuyu) Nükleer Santral çalışması planlandığı gibi gidiyor. Gaz tedarikinde Türkiye en güvenli güzergâh haline geldi. Avrupa’dan çok daha güvenli bir güzergâh haline geldi. Türkiye’de büyük bir ikmal merkezi kurabiliriz” dedi.

“Türk Akımı’nı patlatmayı planlıyorlardı, biz bu terör eylemini önledik. Rusya’dan Türkiye’ye hidrokarbon tedariği tam akışla devam ediyor” diye konuşan Putin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Doğal gaz fiyatları şu anda zirvede. Türkiye’de bir merkez önerisinde gaz fiyatları siyasi imalar olmadan belirlenebilir.”

Rusya Devlet Başkanı Putin dün yaptığı açıklamada da Avrupa’ya yönelik en büyük gaz aktarım merkezini Türkiye’de kurabileceklerini söylemişti.

Bugüne kadar Avrupa’ya gaz aktarımında kullanılan Kuzey Akım 1 Boru Hattı’nın devre dışı kaldığını hatırlatan Putin, bunun yerine Avrupa’ya Türkiye üzerinden gaz aktarabileceklerini belirtmişti. BBC

Diğer İçerikler