Prens Charles pazartesi günü COP26′nın açılış töreninde acil bir eylem çağrısı yayınladı ve iklim değişikliği zirvesine katılanlara zamanın “tam anlamıyla tükendiğini” söyledi.

İskoçya’nın Glasgow kentinde dünya liderlerinin önünde konuşan İngiliz tahtının varisi, Covid-19 salgınının “bize küresel, sınır ötesi bir tehdidin ne kadar yıkıcı olabileceğini gösterdiğini” söyledi. Prens Charles: “İklim değişikliği ve biyolojik çeşitlilik kaybı farklı değil. Aslında, kendimizi savaşa benzer bir temele oturtmak zorunda olduğumuz ölçüde daha büyük bir varoluşsal tehdit oluşturuyorlar.  Dünyanın gözleri ve umutları, tüm hızıyla ve kararlı bir şekilde hareket etmeniz için üzerinizde çünkü zaman kelimenin tam anlamıyla tükendi.” dedi.

Galler Prensi, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin yakın tarihli bir raporunun sorunun ölçeğine dair net bir teşhis sağladığını ve ne yapılması gerektiğinin bilindiğini belirtti. Diğer şeylerin yanı sıra doğaya dayalı çözümlerin hızlandırılması için çağrıda bulunarak, “Karbona bir fiyat vermek, böylece karbon yakalama çözümlerini daha ekonomik hale getirmek bu nedenle kesinlikle kritik” diye belirtti.

Charles, iş birliğinin de anahtar olduğunu belirterek “Bu krizle mücadele ederken, çabalarımız paralel çalışan bir dizi bağımsız girişim şeklinde olmamalı” ifadelerini kullandı.

Charles “Karşılaştığımız tehdidin ölçeği ve kapsamı, mevcut fosil yakıt temelli ekonomimizi gerçekten yenilenebilir ve sürdürülebilir bir ekonomiye radikal bir şekilde dönüştürmeye dayanan küresel sistem düzeyinde bir çözüm gerektiriyor. Ülkelerin bir araya gelerek sanayinin her kesiminin gerekli adımları atmasına imkan sağlayacak ortamın yaratılması gerekiyor. Bunun milyarlarca dolar değil trilyonlar seviyesinde olacağını biliyoruz.” dedi.

Pazartesi günkü açıklamalar, Prens Charles’ın çevre ve sürdürülebilirlikle ilgili eylemleri harekete geçirmeye yönelik son girişimini temsil ediyor. Charles Eylül 2020′de “doğa, insanlar ve gezegen için Marshall benzeri bir plan” çağrısında bulunmuştu. CNBC

Diğer İçerikler