Petrol ve gaz şirketleri, yenilenebilir enerji ve elektrikli araçların rekabeti ve giderek artan sıkı iklim hedefleri ile karşı karşıya.

Karbon İzleyici Girişimi’nin raporunda, çoğu petrol ve gaz şirketinin, iklim hedeflerini karşılama baskısının yaşandığı ve yenilenebilir enerji maliyetlerindeki keskin düşüşlerin gelecekteki enerji talebini karşılayacağı bir dünyada, sınırsızca büyümek için patronları ödüllendirerek hissedar gelirlerini tehlikeye attığı belirtiliyor. Hissedarlara yüksek gelir sağlanabilmesi için şirketlerin küçülmek zorunda kalacağı uyarısı da yapılıyor. 2014 krizi sonrasında, ücret politikaları ile toplam hissedar gelirleri arasındaki ilişki analiz edildiğinde, büyümeyi destekleyen şirketlerin, finansal gelirleri destekleyen şirketlerden daha iyi durumda olduğu anlaşılıyor.

Rapor, üretim artışını teşvik eden politikaların, yatırımcılara finansal gelir sağlama konusunda üst düzey yöneticilerin desteklendiği programlardan daha az değer görebileceğini gösteriyor.

Karbon İzleyici Girişimi’nin kıdemli analisti ve raporun yazarı Andrew Grant, şunları söyledi: “Petrol ve gaz şirketlerinin büyük çoğunluğu, yöneticilerini daha fazla büyümeye teşvik ediyor, bu durum da gelecekteki talep üzerinde bir belirsizlik riski oluşturuyor. Bu rapor, hissedarlara, bu yaklaşıma meydan okumak ve yöneticilere finansal gelir sağladıklarında ödüllendirildikleri ücret politikalarına karşı çıkmak için ihtiyaç duydukları bir koz sağlıyor.”

Raporda yer alan bazı maddeler şöyle:

  • 2017 teşvik programlarının %92’si, şirketler her ne kadar bu modelden uzaklaşsa da, üretimi artırmak, rezervleri / kaynakları genişletmek veya her ikisini de yapmak için yöneticileri destekledi.
  • Yalnızca, ABD merkezli Diamondback Energy şirketi büyümeyi ödüllendirmedi. Yöneticileri sadece maliyetleri kontrol etme ve finansal gelirleri iyileştirme konusunda teşvik etti.
  • Equinor, BP, Galp Energia ve Origin Energy şirketleri büyümeyi doğrudan teşvik etmese de dolaylı olarak destekleyen tedbirleri içeriyor.
  • Shell, Equinor, Repsol, Eni, CNRL, ExxonMobil, Suncor, Total ve BP şirketleri, iklim değişikliğini azaltmaya yönelik önlemler alıyor. Bu önlemlerin yeterli olmamasının yanı sıra, hala fosil yakıt artışını destekledikleri de bir gerçek.

Kaynak: “Oil and Gas Investors Tell Producers to Focus on Returns, Not Endless Growth“, Forbes

İndirmek için tıklayın

Diğer İçerikler