Suudi Arabistan, Rusya ve diğer önde gelen petrol üreticileri, yeni bir arz fazlası korkuları nedeniyle fiyatlarda son zamanlarda yaşanan düşüşe rağmen, ocak ayında arzı artırma planlarına bağlı kalmaya karar verdiler.

Anlaşmaya perşembe günü Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC+ olarak bilinen kilit müttefiklerin toplantısında ulaşıldı. Küresel petrol fiyatları Ekim ayının sonundan bu yana %20’den fazla düştü.

Avrupa’da Covid-19 vakalarının artması ve Omicron varyantının ekonomik faaliyet için potansiyel yeni bir tehdit olarak ortaya çıkmasıyla kayıplar hızlandı.

OPEC+ yaptığı açıklamada, pandemiyi değerlendirmeye, petrol piyasasını yakından izlemeye devam edeceğini ve “gerekirse derhal ayarlamalar” yapmaya hazır olduğunu açıkladı. Bir sonraki toplantı tarihini 4 Ocak olarak belirledi.

Analistler, son fiyat düşüşü ve pandeminin gidişatı ve petrol talebi üzerindeki etkisi üzerindeki belirsizlik göz önüne alındığında, OPEC+’nın Ocak ayı için planlanan günlük 400.000 varillik üretim artışını durdurmasını bekliyorlardı. CNN

Diğer İçerikler