Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve birlikte hareket eden ülkelerin oluşturduğu OPEC+, günde 2,2 milyon varillik gönüllü petrol üretim kesintilerini Haziran sonrasına uzatmak için henüz resmi görüşmelere başlamadı fakat OPEC+’dan üç kaynak, talebin toparlanmaması hâlinde üretim kesintilerini sürdürebileceklerini açıkladı.

OPEC+, ABD ve diğer üye olmayan üreticilerin üretimlerinin artması üzerine 2022’nin sonlarından bu yana bir dizi üretim kesintisi uyguladı. OPEC konu hakkında yorum yapmazken, OPEC+’nın üretim politikasını belirlemek üzere 1 Haziran’da Viyana’da toplanması bekleniyor.

OPEC+ grubu şu anda üretimi günde 5,86 milyon varil azaltarak küresel talebin yaklaşık yüzde 5,7’sini karşılıyor. Ekonomik büyüme ve yüksek faiz oranlarına ilişkin endişeler ağır bassa da, petrol fiyatları bu yıl Orta Doğu’daki çatışmalardan destek buldu.

Reuters’ın haberine göre konu hakkında bilgisi olan bir kaynak, kesintilerin yıl sonuna kadar uzatılabileceğini söylerken, bir diğeri ise OPEC+’nın herhangi bir değişiklik yapması için talepte sürpriz bir sıçramanın gerekeceğini belirtti.

Kaynak: BLOOMBERG

Diğer İçerikler