OPEC+ perşembe günü, ABD yeni yönetiminin enerjinin uygun fiyatlı hale getirilmesi için Suudi Arabistan’a çağrı yapmasından sonra petrol üretimine yönelik kısıtlamaları Mayıs’tan itibaren kademeli olarak kaldırma konusunda anlaştı. 2020’de pandeminin neden olduğu petrol fiyatlarındaki düşüşten bu yana ciddi kısıtlamalar uygulayan grup, üretim kısıtlamalarını Mayıs’ta günlük 350.000 varil (varil), Haziran’da 350.000 varil ve Temmuz’da 400.000 varil daha gevşetmeyi kabul etti. İran’ın petrol bakanı Bijan Zanganeh, grubun üretimini temmuz ayına kadar günde 1,1 milyon varil artıracağını doğruladı.

Diğer taraftan Suudi Enerji Bakanı, krallığın 1 milyon varil / gün gönüllü kesintisini, mayıs ayında 250.000 varil, Haziran’da günde 350.000 varil ve ardından Temmuz’da günde 400.000 varil ekleyerek aşamalı olarak kaldıracağını söyledi. Böylece arz miktarına bir milyon varil daha eklenmiş olacak.

ABD Başkanı Joe Biden tarafından atanan yeni Enerji Bakanı Jennifer Granholm, Suudi enerji bakanıyla yaptığı görüşmenin ardından Twitter’da “Tüketiciler için uygun fiyatlı ve güvenilir enerji kaynakları sağlamak için uluslararası iş birliğinin önemini yeniden teyit ettik” dedi. Reuters

Diğer İçerikler