OPEC  2021 Dünya Petrol Görünümü (WOO) raporunda, küresel petrol talebinin 2030’ların ortalarına kadar günde 108 milyon varile (bpd) yükselmesi ve ardından 2045’e kadar platoya ulaşacağı tahmin ediliyor.

Bu yılın görünümünde OPEC, uzun vadede talep platolarından önce kısa ve orta vadede petrol talebinin “güçlü” arttığını öngörüyor. OPEC’in tahminlerine göre, petrol talebinin sabit kalmasının beklendiği 2035 ve 2045 yılları arasında hidroelektrik ve doğal gaz dışındaki yenilenebilir kaynaklar en fazla büyüyecek enerji türü olacak. Yenilenebilir kaynaklar ve doğal gaz, gelişen enerji karışımında önemli bir rol oynamaya devam edecek.

OPEC Genel Sekreteri Mohammad Barkindo, 2035’ten sonra petrol talebinde beklenen platoya rağmen, petrolün 2045’te hala bir numaralı enerji kaynağı olacağını söyledi.

OPEC, petrol talebinin gelecek yıl pandemi öncesi seviyelere döneceğini düşünüyor. Kartel, 2026 yılına kadar küresel ham petrol talebinin günde 104 milyon varile yükseleceğini tahmin ediyor.

OPEC, enerji geçişi ve enerji yoksulluğunu ortadan kaldırma çabaları petrol talebini zıt yönlere iteceğinden, daha uzun vadede enerji görünümünün belirsizliğini koruduğunu belirtti.

OPEC’e göre, petrol endüstrisinin talebi karşılamak için önümüzdeki 25 yıl içinde büyük yatırımlara ihtiyacı olacağı kesin. OPEC, endüstrinin 2045 yılına kadar 11,8 trilyon dolarlık kümülatif uzun vadeli petrol yatırımlarına ihtiyacı olacağını açıkladı. Oil Price

Diğer İçerikler