Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Genel Sekreteri Heysem el-Gays, gelecekte enerji piyasalarındaki dalgalanmaları önlemek için küresel anlamda petrol sektöründeki yatırımların hızlı bir şekilde ikiye katlanması gerektiğini ifade etti.

BAE haber ajansı WAM’a açıklamalarda bulunan Gays, tüm dünyanın sadece petrol sektöründe yaklaşık 12 trilyon dolar değerinde yatırımlara ihtiyacı olduğunu belirtti.

Gays, yatırımlar konusundaki adımların hızlı bir şekilde atılmaması durumunda sonuçların mevcut küresel enerji krizinden daha şiddetli olabileceğini ifade etti.

Geçtiğimiz yıllarda sektörde öne çıkan zorluklardan birinin petrol piyasalarında yaşanan dalgalanmalar ve arz talep dengesizliği olduğuna işaret eden Gays, halihazırda günlük 99 milyon varil olan petrol talebinin 2045’te tahminen 110 milyon varile ulaşacağını söyledi.

Gays, enerji sektöründeki en önemli zorlukların enerji kullanımının dönüşümü ve genel olarak enerjinin özelde ise petrolün geleceği konusunda yaşanabileceğini kaydederek, OPEC’in tek enerji türüne bağlı kalmak yerine her tür enerjiyi değerlendirme politikası benimsediğini dile getirdi. 

Enerji yatırımlarındaki gecikmenin petrol fiyatlarındaki keskin dalgalanmalardan kaynaklandığını söyleyen Gays, OPEC’in rolünün petrol piyasasındaki istikrarı korumak olduğunu ifade etti. TRT Haber

Diğer İçerikler