Endüstri dernekleri grubu Dünya liderlerine yazdığı yeni bir mektupta, nükleer enerji olmadan, karbonsuzlaştırmadaki ilerlemenin yanlış yola sapacağını ve enerji üretiminin karbon yoğunluğunun artmaya başlayacağını vurguluyor.

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler nükleer santralleri kapatmaya devam ederlerse, “tarihteki en büyük temiz enerji kaybına” neden olma riskiyle karşı karşıya kalırlar.  Bu uyarıyı yapan Kanada Nükleer Derneği, FORATOM, Japonya Atom Endüstrisi Forumu, Nükleer Enerji Enstitüsü, Nükleer Endüstrisi Derneği ve Dünya Nükleer Birliği, dünya liderlerini nükleer altyapı yatırımlarını hızlandırmaya çağıran bir mektup kaleme aldı. Mektupta Ulusların liderlerini, nükleer enerjiyi “düşük karbonlu, temiz ve sürdürülebilir bir teknoloji” olarak tanımaya ve iklim finansmanını rüzgar ve güneş gibi enerji kaynakları için olduğu kadar nükleer için de erişilebilir hale getirmeye çağırıyorlar. Yeni projeler inşa edilmedikçe, önümüzdeki yirmi yıl içinde nükleer kapasitenin 100 GW’dan fazla düşmesi bekleniyor.

Nükleer Endüstrisi Derneği Başkanı Tom Greatrex: “Bir gezegen olarak net sıfıra ulaşacaksak, nükleer kesinlikle hayati önem taşıyor. Nükleer, güvenilir temiz enerjidir, endüstriyel karbonsuzlaştırma için yeni fırsatlar sunar, yeşil bir ekonomi için gereklidir ve iyi maaşlı işler sağlayacaktır.” dedi. Energy Live News

Diğer İçerikler