Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı (NREL) araştırmacıları, okyanus (deniz) enerjisi endüstrisinde devrim yaratma potansiyeline sahip olduğu söylenen termoplastik kompozit kanatları, büyük ölçekli bir gelgit güç türbininde test etmeye başladı.

NREL araştırmacıları, birkaç yıldır rüzgar türbinleri için termoplastik kompozit malzemelerin kullanımını inceliyorlar, ancak bu malzemelerin su altında nasıl performans gösterdiğini daha yeni araştırıyorlar.

Gelgit enerjisi şirketi Verdant Power ile işbirliği içinde ve ABD Enerji Bakanlığı’ndan sağlanan fonla, NREL araştırmacıları termoplastik kompozit malzemeler kullanarak türbin kanatları inşa ettiler ve şimdi bunları Verdant Power’ın şu anda New York City East River’da konuşlandırılan gelgit türbinlerinden birinde test ediyorlar.

NREL’e göre, günde birçok kez yön değiştiren güçlü gelgit akıntıları nedeniyle East River, deniz enerji türbinlerinin performansını test etmek ve doğrulamak için ideal bir konumda bulunmaktadır.

Hem TriFrame hem de üç kanatlı türbinler modüler ve ölçeklenebilir olacak şekilde tasarlandı, bu da araştırmacıların 5 metre çapındaki türbinleri incelemesine ve ardından bunları daha ekonomik olarak uygulanabilir 10 ila 15 metrelik türbin sistemlerine ölçeklendirmesine imkan tanıyor.

Başlangıçta epoksi kanatlara sahip olan gelgit türbinleri, suda geçirdikleri ilk altı ay boyunca, yaklaşık 200 MWh enerji üreterek, deniz enerjisi üretiminde ABD rekoru kırmıştı.

Altı aylık çalışmadan sonra Verdant Power ekibi, Mayıs 2021’de bir geri al ve değiştir (R&R) işlemi gerçekleştirerek, epoksi kanatlı rotorlardan birini, orijinal epoksi kanatlarla aynı termoplastik kanatlara sahip, NREL tarafından üretilen yeni bir rotorla değiştirdi.

Fransız ulusal okyanus bilimi enstitüsü Ifremer’de gerçekleştirilen önceki laboratuvar ölçeğinde araştırma, termoplastik malzemelerin yorulma performansını nasıl iyileştirebileceğini, kanat arızaları olasılığını azaltabileceğini ve deniz enerjisi uygulamaları için gelgit türbin kanatlarını daha sürdürülebilir hale getirebileceğini göstermişti.

NREL, üretim sürecinin de daha hızlı ve enerji açısından daha verimli olduğunu iddia ediyor. Ek olarak, dünya çapındaki plastik üretiminin yaklaşık %75’ini oluşturan termoplastikler, plastik polimer malzeme yüksek sıcaklıklarda yeniden kalıplanabildiği ve soğutulduğunda yeniden katılaştığı için geri dönüştürülebilir özelliktedir. Offshore Energy

Diğer İçerikler