Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Türkiye’de doğalgaz merkezi kurulmasına yönelik projede yol haritasının yakın zamanda onaylanacağını belirterek, “Projenin 2024’te hayata geçeceğini umuyoruz” dedi.

Novak, Rus devlet kanalı Rossiya 24’e verdiği mülakatta, enerji sektöründeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Avrupa’da yaşanan bazı gelişmelerin enerji sektöründe önemli etkileri olduğunu aktaran Novak, “Avrupa’da doğalgaz tüketiminin 2021’den bu yana 100 milyar metreküpten fazla azaldığını görüyoruz. Tüketimlerin 2021’de 609 milyar metreküpten, bu yıl 490 milyar metreküpe gerilemesi bekleniyor.” diye konuştu.

Novak, söz konusu düşüşün, Avrupa’da gübre, kimya ve metalürji gibi doğalgaz tüketen sanayilerin üretimi azalttığına işaret ettiğini vurgulayarak, “Aynı zamanda şirketlerin, ABD gibi enerji kaynaklarının daha ucuz olduğu pazarlara gittikleri anlamına da geliyor.” dedi.

Petrol ve doğalgazdan 9 trilyon ruble gelir

Rus enerji sektörünün istikrarlı şekilde çalışmaya devam ettiğini ve bütçeye katkı sağladığını kaydeden Novak, “Rusya Maliye Bakanlığı tahminlerine göre petrol ve doğalgaz gelirleri bu yıl yaklaşık 9 trilyon ruble (yaklaşık 98 milyar dolar) seviyesinde gerçekleşecek ve bu da 2021 seviyesine yakın.” diye konuştu.

Küresel petrol fiyatlarının bu yıl büyük oranda istikrarlı bir seyir izlediğini dile getiren Novak, Brent petrolün varil fiyatının gelecek yıl 80 ila 85 dolar arasında seyredebileceğini söyledi.

Kaynak: BLOOMBERG

Diğer İçerikler