Norveç, rekor yüksek toptan doğal gaz fiyatlarının İngiltere’deki tedarikçileri devlet desteği aramaya sevk etmesi ve gıda arzı sıkıntısına ilişkin korkuları artırması üzerine pazartesi günü Avrupa’nın geri kalanına doğal gaz ihracatını artırmayı kabul etti.

Ekonomilerin COVID-19 etkilerinden nispeten kurtulması ve Asya’daki yüksek sıvılaştırılmış doğal gaz talebinin Avrupa’ya olan arzı düşürmesi ve gıda endüstrisinde karbondioksit (CO2) kıtlığına yol açması nedeniyle toptan gaz fiyatları son aylarda yükseldi.

Rus Gazprom’dan sonra Avrupa’nın en büyük ikinci gaz tedarikçisi olan Equinor pazartesi günü yaptığı açıklamada, Norveç’in 1 Ekim’den itibaren doğalgaz ihracatında toplam 2 milyar metreküp (bcm) artışa izin verdiğini söyledi.

Reuters hesaplamalarına göre artış, Norveç’in yıllık boru hattı gazı ihracatının yaklaşık %2’sine tekabül ediyor.

İngiltere Ticaret Bakanı Kwasi Kwarteng, İngiltere’nin gazının üçte birinden azını sağlayan ancak tüketicilere kriz olmayacağına dair güvence vermeye çalışan Norveç’in bu hareketini memnuniyetle karşıladı.

Kwarteng parlamentoya verdiği demeçte, “Talebi karşılamak için yeterli kapasiteye sahibiz ve arzda acil durumların oluşmasını beklemiyoruz.” dedi.

Ancak Avrupalı tüketiciler, Avrupa’nın küresel enerji fiyatlarındaki dalgalanmalara karşı ne kadar savunmasız kaldığına dair soruları gündeme getiren küresel faktörlerin bir araya gelmesi nedeniyle kış doğalgaz faturalarının artması ihtimaliyle karşı karşıya.

Avrupa gaz fiyatları, düşük depolama stokları, yüksek Avrupa Birliği karbon fiyatları, Asya’da artan talep, Rusya’dan gelen düşük gaz arzı, düşük yenilenebilir üretim ve nükleer bakım kesintileri nedeniyle ocak ayından bu yana %250’den fazla arttı. Reuters

Diğer İçerikler