Almanya’nın enerji düzenleyicisi salı günü Nord Stream 2 boru hattının devreye alınması sürecini askıya alarak, önümüzdeki aylarda önemli gaz arzı sağlayacağına dair umutları azalttı ve bu durum enerji piyasalarında tedirginlik yarattı.

Avrupa gaz fiyatları için bir referans noktası olarak kabul edilen Hollanda’da önümüzdeki ay vadeli gaz fiyatı, çarşamba günü neredeyse %8 artışla 101,30 avro/megawatt-saat (MWh) ile 18 Ekim’den bu yana gerçekleşen en yüksek seviyesine ulaştı.

Onay sürecindeki gecikmeler, gazının üçte birini Rusya’dan alan Avrupa’nın düşük arz nedeniyle elektrik kesintileriyle karşılaşabileceği endişelerini artırdı. Nord Stream 2, Avrupa’yı gaz için Rusya’ya çok bağımlı hale getireceğini söyleyen ABD ve bazı Avrupa ülkelerinden sert muhalefetle karşılaşmıştı. Ancak diğer Avrupa hükümetleri, yeni bağlantının enerji arzını güvence altına almak için hayati olduğunu ve yüksek fiyatların zaten enflasyon oranlarını artırdığını belirtiyor.

Avrupa hükümetleri, tavan fiyat ve sübvansiyonlar gibi acil önlemlerle tüketiciler ve işletmeler için etkiyi yumuşatmak için çabalıyor. Dünyanın en büyük enerji tüccarlarından biri olan Trafigura da salı günü Avrupa’nın, düşük arz nedeniyle bu kış elektrik kesintileriyle karşı karşıya kalabileceğini belirtmişti.

Avrupa’da ve tüm dünyada daha yüksek enerji fiyatları zaten enflasyon oranlarını besliyor ve bu da politika yapıcıları faiz oranlarını beklenenden daha erken yükseltmeye zorlayabilir.

Almanya’nın enerji düzenleyicisi, boru hattının arkasındaki İsviçre merkezli konsorsiyumun bir işletme lisansı almak için Alman yasalarına göre bir Alman yan kuruluşu kurması gerektiği için Nord Stream 2’nin sertifikasyonunu durdurduğunu açıkladı.

Gecikme haberlerinin yayınlanmasından bu yana yapılan ilk yorumlarda Kremlin, sertifikasyonun “karmaşık bir süreç” olduğunu ve kararın arkasında siyaset görmediğini söyledi. Sözcü Dmitry Peskov, konsorsiyumun Alman düzenleyiciden gelen talepleri zamanında ele aldığını ve Rusya’nın sabırlı olması gerektiğini söyledi.

Alman şebeke operatörü Gascade’den alınan verilere göre, Yamal-Avrupa boru hattı üzerinden Almanya’ya giden Rus gazı çarşamba sabahı sabit kaldı ve hafta sonu seviyelerinin üzerindeydi.

AB ile göçmen krizi bulunan Belarus’tan geçen boru hattı, Rusya’nın Avrupa’ya gaz ihracatı için mevcut başlıca rotalardan biri.

Belarus lideri Alexander Lukashenko, Rusya’dan gaz ihracatının olası kesintileriyle ilgili endişelere ek olarak, AB ile bir anlaşmazlıkta boru hattını kapatabileceği konusunda uyardı.

Verilere göre, Yamal-Avrupa boru hattı üzerinden Polonya sınırındaki Mallnow ölçüm noktasında Almanya’ya akışlar çarşamba günü 12.500.000 kilowatt-saat (kWh) üzerinde saatlik bir hacimde çalışıyordu, veriler aşağı yukarı salı günüyle aynıydı. Reuters

Diğer İçerikler