Amazon’un sahibi Jeff Bezos, iklim değişimi ile mücadele için 10 milyar dolarlık bir fon kurdu ve fon bu konudaki ilk bağışını yaptı. Elon Musk’ın Tesla’sı S&P 500’e eklenen en büyük şirket oldu. Halihazırda Tesla, S&P 500’de enerji dalındaki en büyük 5 şirketten daha büyük.

Yatırım kulübü, Tiger 21’in sahibi Michael Sonnenfeldt, mezunu olduğu MIT Sloan Management School ile birlikte uzun yıllardır Climate Pathways Projesi üzerinde çalışıyor. COVID19 Krizi ile beraber Tiger 21 “yatırım unsuru olarak iklim” temalı bir dönüşümü başlattı. Sonnenfeldt “Tiger 21’in Kanada ve Teksas’ta fosil yakıtlar üzerine yatırımı olan birçok üyesi var fakat onlar da yenilenebilir enerjinin geleceğini inanıyorlar ve fosil yakıtlar dışında yenilenebilirlere yatırım yapıyorlar” dedi.

UBS Global Wealth Management’in sürdürülebilir yatırımlar bölümü başkanı Andrew Lee “yatırımların geleceğine baktığımızda yenilenebilire büyük bir dönüşümü görüyoruz” dedi. IEA Direktörü Fatih Birol, 10 Kasım günü katıldığı bir webinarda “COVID19, enerji sektörünün 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşadığı en büyük kriz fakat yenilebilir enerji bu süreçten güçlenerek çıkıyor” dedi. Yenilenebilir enerji kapasitesi 2020’de 200 GW artış gösterecek ve gelecek 5 yılda oluşacak kapasite artışının %90’i yenilenebilir enerji kaynaklı gerçekleşecek. Toplam ek yenilenebilir kapasitesi 2023’te doğal gaz kapasitesini, 2024’te de kömür kapasitesini aşacak. Sonnenfeldt, “yenilenebilir ve yapay zeka gelecek 10 yılda küresel ekonomiye yıllık 15 trilyon dolar gelir sağlayabilir” dedi. Wood Mackenzei gelecek 15 yılda dekarbonizasyon teknolojilerinin geliştirilmesi için alüminyum, kobalt, nikel ve lityum madenlerine 1 trilyon $’dan fazla yatırım yapılacağını öngörüyor. CNBC

Diğer İçerikler