Tesla’nın kendi bünyesinde elektrikli araç batarya üretimine geçmesi, yatırımcıların otomobil üreticisinin uzun süredir tedarikçisi olan Panasonic ile ortaklığını sorgulamasına neden oldu.

Japon grubun hisseleri, haber üzerine Tokyo’da yüzde 4 değer kaybetti.

22 Eylül’de Tesla, 2022 yılına kadar 1,4 milyon araç için yeterli olan 100 gigawatt-saat değerinde batarya hücresi üretmeyi planladığını açıkladı. Hedeflenen hacim, Tesla’nın bugün Panasonic’ten satın aldığının yaklaşık üç katı.

Lityum iyon bataryalar, elektrikli araç maliyetlerinin tahmini yüzde 30’unu oluşturuyor. Tesla, pil hücresi üretimini şirket içinde gerçekleştirerek ve elektrot malzemesiyle ilgili süreçleri kökten değiştirerek, üretim maliyetlerini kilovat saat başına yüzde 56 azaltmayı hedefliyor. Değişim, Tesla CEO’su Elon Musk’ın 22 Eylül’de şirketin Kaliforniya’daki fabrikasının önünde bir sunum sırasında açıkladığı 25.000 dolarlık yeni bir araç için yaptığı çabalarla destekleniyor.

Elektrikli araç pazarındaki diğer otomobil üreticileri Tesla’ya yetişmek için batarya maliyetlerini düşürmeye çabalıyorlar. General Motors ve LG Chem, ABD’nin Ohio eyaletinde yıllık 30 gigawatt saatlik kapasiteye sahip bir batarya fabrikası inşa ediyor ve 50-50 ortak girişime 2,3 milyar dolar yatırım yapıyor. Volkswagen ve İsveçli batarya start-up’ı Northvolt, 50-50 sermayeli 16 GWh batarya tesisi inşa ediyor. Alman otomobil üreticisi, 2029 yılına kadar 75 EV modelini tanıtmak amacıyla LG Chem, CATL ve diğer batarya üreticileriyle iş birliği yapıyor. Financial Times

Diğer İçerikler