Biden yönetiminin önerdiği altyapı planı, iklim değişikliği ile mücadelede ulaşım sektörünün elektrifikasyonunu destekleyen çok sayıda argümana sahip. Tüketicilere elektrikli araç satın almaları için ayrılan doğrudan ödemeler kapsamında 100 milyar dolardan, ABD geneline dağılmış 500.000 EV şarj istasyonu için önerilen 15 milyar dolara kadar, altyapı planı, yönetimin yeni ve daha temiz ulaşım seçeneklerini yükseltme konusunda ciddi olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, mevzuatın kaderi hala havada. Neyse ki, eyalet ve yerel yönetimler, elektrik arzının daha fazla esnekliğine yönelik ihtiyaçları karşılamak için özel sektörle stratejik olarak ortaklık kurarlarsa kendi başlarına hareket edebilirler. Bunu yapmak, 2035 yılına kadar fosil yakıtları aşamalı olarak kaldırmak için Kaliforniya örneğinde olduğu gibi agresif hedeflere ulaşılmasına yardımcı olacaktır.

Elektrik şebekesi altyapısına yapılan büyük yatırımlara rağmen, artan elektrik kesintileri nedeniyle ABD elektrik şebekesinin performansı düşmeye devam ediyor. Suçun çoğu, kısmen iklim değişikliğinin yarattığı aşırı hava koşullarında yatıyor. Biden altyapı planı, ulaşım ihtiyaçları için fosil yakıtlara daha az bağımlı olmayı hedefliyor. Yine de Teksas ve Kaliforniya’daki gibi elektrik kesintileri artmaya devam ederse, bu strateji acil bir durumda EV’leri mahvedebilir. Şebeke kötüleştikçe bu araçlara olan talep de düşecektir.

Cevap mikro şebekelerdir. Geleneksel yedek dizel jeneratörlerin yerine daha temiz enerji kaynakları koyularak, kirliliği veya karbonu artırmadan EV şarj istasyonları için güç adaları oluşturulabilir. EV’ler ve mikro şebekeler, üstel büyüme potansiyeline sahip. Ayrıca tipik olarak yerel dağıtım şirketinin ölçüm cihazının arkasına yerleştirilebilirler. Her birinin gelişimini birleştirmek, teknolojideki hızlı yenilik ve yeni finansal iş modelleri sayesinde mümkündür. Mikro şebekeler EV şarjını destekleyebilir ve EV’ler de bataryaları bir enerji kaynağı olarak kullanılabildiğinden mikro şebekeleri de destekleyebilir.

Mikro şebekelere sahip elektrikli araç şarj altyapısı için teşvik edici pazar şartları var. Her iki sistem de dijital kontrol ve optimizasyon teknolojilerindeki gelişmelerden yararlanır ve her ikisi de iklim değişikliği ile mücadeleye katkıda bulunarak emisyonları azaltabilir. Bu girişimleri ayrı olarak görmek yerine, her iki çözümü de entegre etmek akıllıca olacaktır.

Kaynak: “Microgrids And EVs Share Exponential Growth Potential”, Forbes

İndirmek için tıklayın

Diğer İçerikler