Düşünce kuruluşu, petrol ve gaz üreticilerinin sızıntıları durdurarak emisyonları düşük maliyetle veya hatta kârla azaltabileceğini söylüyor. Yeni araştırmalara göre, sızdıran gaz sondaj platformlarından ve üretim tesislerinden kaynaklanan metan azaltımları, Paris iklim anlaşmasını yerine getirmek için gerekli olan sera gazı emisyonlarının azaltılmasında önemli bir rol oynayabilir ve bu Cop26 BM iklim görüşmelerinin temel amacı olmalıdır.

2030 yılına kadar küresel metan emisyonlarının %40 oranında azaltılması, çoğu kesintinin düşük maliyetle ve hatta petrol ve gaz üreticileri gibi şirketler için kârlı olarak mümkün olmasıyla başarılabilir. Enerji Dönüşümü Komisyonu düşünce kuruluşuna göre, bu, ulusal hükümetlerin emisyon azaltma planlarındaki eksikliğin çoğunu telafi edecek.

Cop26 öncesinde, üst düzey BM ve Birleşik Krallık yetkilileri, konferansın en önemli amacının tüm ülkeler için ulusal olarak belirlenmiş katkılar (NDC’ler) olarak adlandırılan ve 2030 yılına kadar küresel olarak %45’lik bir emisyon azaltımı sağlayacak planlar formüle etmek olduğunu özel olarak kabul ettiler.

Bununla birlikte, Kasım ayında Glasgow’da yapılacak zirveye ev sahipliği yapan Birleşik Krallık, 2015 Paris iklim anlaşmasının hedefi olan dünyanın küresel ısınmayı hala 1,5C ile sınırlayabileceğini gösterecek yeterli ilerlemeyi umuyor.

Metan, gezegeni ısıtmada karbondioksitten yaklaşık 80 kat daha güçlü bir sera gazıdır. Doğal gazın yakıt olarak kullanılan en büyük bileşenidir ve sızıntılara, kötü inşa edilmiş konvansiyonel sondaj işlemleri, kaya gazı kuyuları, gaz boru hatları ve diğer fosil yakıt altyapısı neden olabilir. Bazı petrol üretim tesislerinden de metan gazı çıkıyor.

Bu tür sızıntıları durdurmak veya bunun yerine metanı yakalamak düşük bir maliyetle yapılabilir ve özellikle şu anda uluslararası gaz fiyatları yükselirken gaz üreticileri için karlı bile olabilir. Sadece birkaç kilit üretici – Rusya, ABD, Çin ve Kanada – büyük bir etki yaratabilir.

ETC Başkanı Lord Adair Turner şunları söyledi: “NDC’leri toplarsanız, bizi 1,5C’de tutacak kadar iddialı olmadıkları açıktır. Geriye büyük bir boşluk kalıyor. Ancak, bu açığı kapatabilecek ülke gruplarının attığını hayal edebileceğiniz bazı eylemler var.”

ABD ve AB kısa süre önce metan emisyonlarını 2030 yılına kadar %30 azaltmayı hedefleyen bir ortaklık duyurdu, ancak Turner daha fazlasının elde edilebileceğini ve bunun birçok ülkenin sahip olduğu nispeten iddiasız NDC’leri telafi etmeye yardımcı olacağını söyledi.

Turner, “Gelişmekte olan ülkelerin bunu yapmak için finansal desteğe ihtiyacı var” dedi. The Guardian

Diğer İçerikler