Sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) depolama ve gazlaştırma faaliyetlerine yaklaşık 30 yıldır kesintisiz devam eden Marmara Ereğlisi LNG Terminali, kara tankerleriyle LNG ihracatı yaparak Balkan ülkelerinin enerji arz güvenliğine de katkı sağlıyor.

Türkiye’nin doğal gaz altyapısının önemli bileşeni durumundaki LNG terminalleri, boru hatlarına bağlı kalmadan farklı kaynak ve ülkelerden doğal gaz tedarik edilmesini sağlıyor.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’ye (BOTAŞ) ait Tekirdağ’daki Marmara Ereğlisi LNG Terminali de Türkiye’nin bu alandaki ilk tesisi olarak öne çıkıyor.

Tesiste, her biri 85 bin metreküp kapasiteli üç ana depolama tankı bulunuyor. Dünyanın farklı noktalarından deniz yoluyla Türkiye’ye getirilen LNG bu tanklarda depolanıyor ve ihtiyaç halinde gazlaştırılarak BOTAŞ’ın ana iletim hattına verilerek tüketicilerin kullanımına sunuluyor. Bu işlemlerinin yanı sıra terminal, kara tankerleriyle yurt içi ve dışına LNG sevkiyatı yapıyor.

Marmara Ereğlisi LNG Terminali Başmühendisi Ömer Turan, AA muhabirine, 1988’de inşasına başlanan tesisin, ülkenin 1994’ten bu yana kesintisiz olarak hizmet veren en önemli enerji arz noktalarından biri olduğunu söyledi.

Kaynak: AA

Diğer İçerikler