Geleneksel bankacılık ve madencilik modelleri, iklim değişiminin küresel etkilerinden, tüketicilerin, yatırımcıların ve kamunun bu konudaki endişelerinden dolayı zorluklarla karşı karşıya. Bu, her iki sektör için de aynı zamanda risk ve fırsattır. Yükselen deniz seviyeleri, artan doğa felaketleri ve küresel ısınma, finans sektörünün enerji projelerine temin ettiği kredilerin geleceğini de kuşku dolu hale getiriyor.

Standard Chartered, kendi operasyonlarında karbon nötr hale geleceğini, kredi sendikasyonlarında ve finansmanda Paris Anlaşması’yla uyumlu olarak yeşil enerji dönüşümüne öncelik tanıyacağını açıkladı. Banka önümüzdeki on yılda kömür finansmanını devre dışına çıkaracaklarını, dekarbonizasyon ve yenilenebilir projelere odaklanacaklarını, emisyonsuz çelik üretimini hedefleyeceklerini açıkladı.

Wood MacKenzei’den yapılan açıklamada, kobalt, lityum, bakır, grafit gibi madenlerin küresel talebinin çok ciddi ölçülerde artacağı ve madencilik sektörünün gelecek 5 yılda 240 milyar $ yatırıma ihtiyacı olacağı belirtildi. Financial Times

Diğer İçerikler