Dünya genelinden 30’dan fazla ülkenin lideri “nükleer enerjiyi teşvik etmek için” Brüksel’deki zirvede buluştu. Toplantıda, “yeni nükleer santrallerin inşası ve gelişmiş reaktörlerin dünya çapında devreye sokulması taahhüt ediliyor”

Avrupa Birliği’nde nükleer enerji yanlısı ülkeler, atom enerjisinin yeniden canlandırılması için adımlar atmaya hazırlanıyor.

Dünyanın dört bir yanından 30’un üzerinde lider ve temsilci, Brüksel’deki Nükleer Enerji Zirvesi’nde bir araya gelerek konuyu tartıştı.

Zirvenin ortak bildirisine göre, “yeni nükleer santrallerin inşası ve gelişmiş reaktörlerin dünya çapında devreye sokulması taahhüt ediliyor.”

Reuters tarafından görülen bildiride, liderler “mevcut nükleer reaktörlerin ömrünün uzatılmasını destekleyecek ve rekabetçi bir şekilde finanse edecek koşulları sağlamak gibi önlemler alarak nükleer enerjinin potansiyelini tam olarak ortaya çıkarmak için çalışmayı taahhüt edecekler” deniliyor.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, nükleer enerjinin “iklim kriziyle mücadeleye ve stratejik özerkliği inşa etmeye yardımcı olabileceğini” söyledi.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Rafael Grossi de “Nükleer enerjinin katkısını kolaylaştırmak için mümkün olan her şeyi yapmalıyız. Şurası açık, nükleer enerji var. Oynayacağı önemli bir rol var” ifadelerini kullandı.

Avrupa ikiye bölündü

Avrupa’nın iklim hedeflerine ulaşması için düşük karbonlu enerji kaynağı olan nükleer enerjinin yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol zirve öncesinde “Nükleer enerjinin desteği olmadan iklim hedeflerimize zamanında ulaşma şansımız yok” dedi.

Ancak AB ülkeleri nükleer enerjiyi destekleyip desteklememe konusunda ikiye bölünmüş durumda.

Fransa’nın başını çektiği grup, nükleer genişlemenin çok önemli olduğuna inanıyor; Avusturya ve Almanya’nın da dahil olduğu ikinci grup ise rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir kaynaklara odaklanılmasını istiyor.

ABD destekliyor

Amerika Birleşik Devletleri de nükleer sektörün canlandırılmasını destekliyor.

ABD Başkanı Joe Biden’ın temiz enerjiden sorumlu kıdemli danışmanı John Podesta, “Dünya Bankası ve diğer kalkınma bankalarını nükleer finansman üzerindeki kısıtlamayı kaldırmaya teşvik etmek için Fransız girişimini destekliyoruz” diye konuştu.

Ancak AB’nin ortak araştırma enstitüsü EURATOM’un bütçesi 2021-2025 döneminde yüzde 20 oranında azaltıldı. Kurumun genel müdür yardımcısı Bernard Magenhann, “Bugün faaliyetlerimizi azalttığımız bir dönemdeyiz, ancak yeni yetenekleri yeniden yetiştirmek istiyoruz.” dedi.

Kaynak: EURONEWS

Diğer İçerikler