Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi analizine göre, rüzgar enerjisi endüstrisinin genişlemesi önümüzdeki beş yıl içinde 3,3 milyon kişiye istihdam yaratabilir. GWEC’in projeksiyonu, kara ve deniz rüzgârında doğrudan rollerin yanı sıra sektörün değer zincirindeki işleri de içerir. GWEC, bu rollerin 2021 ile 2025 arasında ekstra 470 gigawatt (GW) kara ve deniz kapasitesi kurma tahminine hizmet edeceğini açıkladı.

Brüksel merkezli kuruluşun istihdam büyümesine dair öngörüsü, GWEC Market Intelligence’ın “pazar büyüme verileri” olarak tanımladığı bilgiye ve “Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’nın 2017 ve 2018’deki kara ve deniz rüzgar projeleri için istihdam yaratma konusundaki küresel çalışmalarına” dayanıyor.

GWEC’de politika ve proje başkanı Joyce Lee, Perşembe günü yaptığı açıklamada, enerji dönüşümünün “yüzyılın ortasına kadar karbon nötr olma şansımızı korumak için önümüzdeki on yılda hızlanması gerektiğini” söyledi. Lee, ”İyi haber, dönüşümün net istihdam ve ekonomik kazançlar sunmasıdır. Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, daha iddialı yenilenebilir enerji hedefleri belirleyerek, rüzgâr projeleri için izinleri düzene sokarak ve fosil yakıtların gerçek maliyetlerini hesaba katan enerji pazarları inşa ederek sosyoekonomik faydalardan yararlanabilir.” dedi. CNBC

Diğer İçerikler