Küresel doğalgaz alanında 2050’ye kadar 740 milyar doları iletim sektörüne olmak üzere yaklaşık 9 trilyon dolar yatırım öngörülüyor.

Gaz İhraç Eden Ülkeler Forumu’nun (GECF) “2050 Görünüm Raporu”na göre, küresel doğalgaz üretiminin 2050’ye kadar mevcut 4 trilyon metreküpten 5,3 trilyon metreküpe ulaşması bekleniyor.

Bu hedefin gerçekleştirilmesi için küresel doğalgaz yatırımlarına 2050’ye kadar yaklaşık 9 trilyon dolar tahsis edilmesi hedefleniyor.

Yatırımların 8,2 trilyon dolarının keşif, sondaj ve üretime, yaklaşık 740 milyar dolarının ise iletim altyapısına ayrılması planlanıyor.

Yatırımlarda Asya Pasifik ve Kuzey Amerika’nın başı çekeceği, bu bölgeleri Avrasya, Afrika, Orta Doğu, Latin Amerika ve Avrupa’nın takip edeceği değerlendiriliyor.

Keşif ve üretimde en çok yatırım Asya Pasifik’te olacak

Küresel doğalgaz üretim ve keşif yatırımlarına bölge bazlı bakıldığında 2050’ye kadar Asya Pasifik’in 2,1 trilyon dolar yatırımla başı çekmesi öngörülüyor.

Yatırımların yüzde 80’inin Çin, Avustralya ve Endonezya’da yapılacağı, Çin’in 650 milyar dolarlık yatırımla ilk sırada yer alacağı tahmin ediliyor.

Kuzey Amerika’da aynı dönemde 1,6 trilyon dolar yatırım yapılması, bu rakamın 677 milyar dolarının ABD, 630 milyar dolarının ise Kanada tarafından yapılacağı değerlendiriliyor.

Avrasya’da ise aynı dönemde 1,5 trilyon doların yatırımlara yönlendirilmesi, yatırımın yüzde 70’inin Rusya tarafından yapılması planlanıyor.

Afrika’nın ise 2050’ye kadar gaz üretimine 1,1 trilyon dolar yatırım yapması öngörülüyor. Yatırımların yüzde 88’inin Cezayir, Mısır, Mozambik ve Nijerya’da gerçekleşmesi bekleniyor.

Orta Doğu’da aynı dönemde planlanan 1,1 trilyon dolar yatırımın yüzde 87’sinin İran, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından yapılması öngörülüyor.

Latin Amerika’da 455 milyar dolar, Avrupa’da ise 330 milyar dolar yatırım yapılması hedefleniyor.

Afrika’da iletim hatlarına 120 milyar dolar yatırım

Afrika’da ise 2050’ye kadar iletim altyapısına 120 milyar dolar yatırım planlanıyor. En çok yatırım yapacak ülkelerde Mozambik, Tanzanya, Moritanya, Nijerya ve Senegal öne çıkıyor.

Avrasya’da ise iletim altyapısına 102 milyar dolar yatırım öngörülüyor. Rusya’nın LNG altyapısını genişletmesi ve boru hatlarına yatırımlarını artırmasının söz konusu yatırımlardan önemli pay alacağı hesaplanıyor.

Orta Doğu’da 89 milyar dolar olarak öngörülen yatırımlar LNG altyapısında genişletme çalışmaları olarak yapılacak.

Kaynak: BLOOMBERG

Diğer İçerikler