Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov gazetecilere verdiği demeçte, Rusya’dan Almanya’ya Kuzey Akım 2 (Nord Stream 2) boru hattında gaz akışının hızlı bir şekilde başlatılmasının Avrupa’da yüksek gaz fiyatlarını frenlemeye yardımcı olabileceğini söyledi.

Gazprom geçtiğimiz hafta Almanya’ya 11 milyar dolarlık Kuzey Akım 2’nin inşaatını tamamlayarak Baltık Denizi üzerinden gaz ihracat kapasitesini ikiye katladığını duyurdu. Bununla birlikte, güzergâh üzerinden gaz akışının başlaması için Almanya’nın onayı gerekiyor ve bu da dört aya kadar sürebiliyor.

Peskov, “Kuşkusuz, Kuzey Akım 2’nin en hızlı lansmanı, spot piyasa da dahil olmak üzere Avrupa’daki doğal gazın fiyatlandırma parametrelerini önemli ölçüde dengeleyecektir.  Talep yüksek ve bu çok açık” dedi.

Avrupa elektrik maliyetlerini birkaç yılın en yüksek seviyelerine iten enerji fiyatlarındaki rekor artış, tüketiciler için pahalı bir kış sezonuna işaret ediyor.

Gazprom, projenin çoğunluk hissesine sahibi. Moskova merkezli Sinara finans şirketinden Kirill Tachennikov, Rosneft’in Kuzey Akım 2 yoluyla gaz ihracatına olası katılımının Rusya’nın rota üzerinden gaz arzını artırmasına yardımcı olup olmayacağının henüz net olmadığını söyledi. Reuters

Diğer İçerikler