Solar Energy Industries Association ve Wood Mackenzie tarafından 14 Eylül’de yayınlanan bir rapora göre, güneş enerjisi sektörü yüksek fiyatları hisseden birçok sektör arasında yer alıyor.

Fiyatlar, dönem boyunca her güneş segmentinde çeyrekten çeyreğe ve yıldan yıla yükseldi. 2014 yılında fiyatların takip edilmeye başlanmasından bu yana konut, ticari ve şebeke güneş enerjisi maliyetleri ilk kez birlikte arttı.

En önemli maliyet baskıları, çelik ve alüminyum da dahil olmak üzere hammadde fiyatlarındaki artıştan geldi. Yüksek nakliye maliyetleri de rol oynadı. Rapora göre, birçok şirketin yıl sonuna kadar için yeterli stoku olduğundan, bu etkilerin büyük kısmı muhtemelen 2022′de ortaya çıkmaya başlayacak.

Genel olarak, ABD, dönem boyunca 5,7 gigawatt güneş enerjisi kapasitesi ekledi ve bu, ikinci çeyrek kurulumları için bir rekor. Bu aynı zamanda pandemi, sektörü sarsarken 2020 seviyesinin üzerinde %45′lik bir sıçramaya işaret ediyor.

Wood Mackenzie baş güneş enerjisi analisti Michelle Davis, “Güneş enerjisi endüstrisi üç aylık güçlü büyüme trendine devam ediyor ve talep her segmentte yüksek. Ancak endüstri şimdi birden fazla zorlukla karşı karşıya. Bu zorlukların üstesinden gelmek, sektörün büyümesini genişletmek ve temiz enerji hedeflerine ulaşmak için kritik öneme sahip olacak.” dedi.

17 Eylül’de Rystad Energy’den yayımlanan bir rapor, küresel güneş paneli fiyatlarının bu yıl 2020 seviyelerine kıyasla %16 arttığını ortaya koydu. İşçilik gibi maliyetleri içeren genel maliyetler 2021′de %12 arttı. Rystad, bunun önümüzdeki birkaç yıl için talep görünümüne potansiyel olarak zarar verebileceğini belirtti.

SEIA Başkanı ve CEO’su Abigail Ross Hopper, “Sektörün ihtiyacı olan şey kesinliktir” dedi. Hopper, ABD merkezli üretime yönelik teşviklerin güneş enerjisi endüstrisinin şu anda karşı karşıya olduğu tedarik zinciri darboğazlarından bazılarını hafifletebileceğini belirterek, ticaret grubu için yerli üretime desteğin bir başka öncelik olduğunu söyledi.

Artan maliyetler ve sektör için netlik eksikliği Başkan Joe Biden’in iddialı iklim hedeflerine zarar verebilir. Enerji Bakanlığı’na göre güneş enerjisi maliyetleri son on yılda %70′ten fazla düştü ancak daha fazla benimsenmesi için daha da düşmesi gerekiyor.

ABD’nin iklim hedeflerine ulaşılacaksa, kurulumların 2025 ile 2030 arasında yıllık 2020 seviyelerinden dört katına çıkmadan önce 2025′e kadar her yıl ikiye katlanması gerekecek. Hopper, “Bu, iklim geleceğimiz için kritik bir an, ancak fiyat artışları, tedarik zinciri kesintileri ve bir dizi ticari risk, elektrik şebekesini karbondan arındırma yeteneğimizi tehdit ediyor.” dedi. CNBC

Diğer İçerikler