Enerji Bilgi İdaresi’ne göre, ısınma için doğal gaz kullanan ABD’li haneler, bu kış evlerini ısıtmak için geçen kışa göre %30 artışla ortalama 746 dolar harcayacak. Perakende doğalgaz fiyatlarının 2005-2006 kışından bu yana en yüksek seviyelere ulaşması bekleniyor. Bunun nedeni, ABD’deki evleri ısıtmak için kullanılan en yaygın yakıt olan ucuz doğal gaz döneminin, en azından şimdilik sona ermiş olmasıdır. Doğal gaz vadeli işlemleri bu yıl şimdiye kadar %132 arttı ve son zamanlarda 2008’den beri görülmeyen seviyelere ulaştı.

Endüstri uzmanları, çok soğuk bir kış olması durumunda doğal gaz vadeli işlemlerinin ve perakende fiyatlarının daha da yükselebileceği konusunda uyarıyor.

Enerji yatırım şirketi TortoiseEcofin’in kıdemli Portföy Yöneticisi Rob Thummel, “Doğa Ana’nın insafına kalacağız” dedi.

Sürdürülebilir yatırım hareketinin baskısı altında, birçok yatırımcı, iklim krizinin çözümünün kalıcı bir parçası olarak görülen şirketlere sermaye aktarmayı tercih ediyor. Birkaç yıl önce imkansız gibi görünen çarpıcı bir başarı olan Elon Musk’ın şahsi servetinin yakın zamanda ExxonMobil’in (XOM) piyasa değerini geçmesinin bir nedeni de budur.

Blackstone (BX) CEO’su Stephen Schwarzman, fosil yakıt şirketlerinin, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde, pahalı üretim projelerini finanse etmek için borç para bulmalarının zorlaştığını söyledi.

Schwarzman, enerji fiyatlarının çok yükselebileceği ve “siyasi sisteme meydan okuyan” “gerçek bir huzursuzluk” olacağı konusunda uyardı.

Avrupa ve Asya’da doğal gaz fiyatları çok daha yükseklere çıktı. Avrupa’da bazı fabrikaların doğalgaz faturasını ödeyemediği için kapanmak zorunda kaldığı bir noktaya geldi. Ayrıca Çin’de elektrik kesintileri yaşanıyor.

İyi haber şu ki, aşırı soğuk bir kış olsa bile, Amerika Birleşik Devletleri’nde doğalgaz bitmeyecek. Bunun nedeni büyük ölçüde Amerika’nın dünyanın önde gelen yakıt üreticisi olmasıdır. Doğal gaz stokları normalden düşük olsa da endişe verici seviyelerde değil.

Hükümet tahminlerinin öngördüğü gibi, bu kış normalden daha sıcak geçerse doğal gaz vadeli işlemleri düşebilir.

Mart ayında Kongre tarafından kabul edilen Amerikan Kurtarma Planı, düşük gelirli aileler için 4,5 milyar dolarlık enerji yardımı fonunu içeriyordu. Beyaz Saray, bu kış yüksek maliyetlerle karşı karşıya kalan hanelere bu finansmanı sağlamak için doğrudan eyaletlerle çalışma sözü verdi. Ancak Biden yönetiminin, en azından kısa vadede, yüksek doğal gaz fiyatlarıyla mücadele etmek için çok az seçeneği var.

Petrolün aksine, ABD’nin fiyatları düşürmek için serbest bırakabileceği acil bir doğal gaz stoku yok ve Biden yetkililerinin daha fazla gaz üretmek için pazarlık yapabileceği hiçbir üretici karteli (OPEC gibi) de yok.

Teoride, Biden yönetimi çevre düzenlemelerini gevşeterek daha fazla yerli üretimi teşvik edebilir. Ancak böyle bir hareketin arzı etkilemesi ve ABD tarihindeki en ilerici olan Biden’ın iklim gündemini alt üst etmesi mümkündür.

Aslında, doğal gaz kıtlığıyla ilgili bu endişeler, Biden’ın dünyayı fosil yakıtlardan uzaklaştırmayı amaçlayan uluslararası bir zirve olan COP26 için İskoçya’ya gitmesinden birkaç gün önce ortaya çıkıyor. Bu çok dikkat çekici bir durum.

Kaynak: “Home heating prices are skyrocketing, and there’s nothing Biden can do about it”, CNN

İndirmek için tıklayın

Diğer İçerikler