Dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihracatçılarından biri olan Katar, küresel doğal gaz talebinin 2040 civarında bir noktada zirve yapmasını beklediğini bildirdi.

Katar’ın devlete ait dev şirketi Qatar Petroleum’a göre, geçen ay 2050 yılına kadar Net Sıfır raporunda 2050 yılına kadar net sıfır emisyon senaryosunda uyarıda bulunan Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) aksine, dünya çapında doğal gaz talebinin büyümesi için hala yirmi yıl var.

IEA’nın net sıfır vizyonuna göre, doğal gazın 2020’lerin ortalarında zirve yapması ve 2030’larda yılda ortalama yüzde 5’ten fazla düşmesi gerekiyor. 2050’de küresel olarak doğal gazın yarısından fazlası karbon yakalama, kullanma ve depolama (CCUS) ile hidrojen üretmek için kullanılacağından, talep 2040’lardaki düşüşü yavaşlatacak. Ajansa göre, bu net sıfır senaryosu, LNG ticaretinin 2020 ile 2050 arasında yüzde 60 düşeceği ve boru hatlarıyla taşınan gazın yüzde 65 düşeceği anlamına geliyor.

Qatar Petroleum’un Bloomberg tarafından görülen tahvil prospektüsüne göre, Körfez ülkesi LNG ticaretinin yakın zamanda yavaşlayacağını öngörmüyor. Şirket, LNG pazarının 2040 yılına kadar her yıl yaklaşık yüzde 3,6 oranında büyümeye devam etmesini ve hatta 2040’tan sonra bile yükselebileceğini öngörüyor. Oil Price

Diğer İçerikler