Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’ndeki (Caltech) bir araştırma projesinde, Dünya’da kullanılmak üzere uzayda güneş enerjisi üretebilecek “çığır açan” bir teknoloji test edilmeye başlanacak.

Kuruluş yakın zamanda, araştırmayı finanse etmek için Irvine Company Başkanı ve Caltech Mütevelli Heyeti üyesi Donald Bren tarafından 2013 yılında yapılan 100 milyon dolarlık bir bağış aldığını açıkladı.

Kuruluş yakında “güneş ışığını toplayan ve onu elektrik enerjisine dönüştüren, radyo frekansı elektrik gücü kullanarak enerjiyi kablosuz olarak boş alanda aktaran ve bunları entegre etmek için kullanılacak ultra hafif yapıları dağıtan” çok işlevli teknoloji demonstrasyon prototiplerinin bir test lansmanını gerçekleştirecek.

Caltech Başkanı Thomas F. Rosenbaum, “Donald Bren, master planlama topluluklarıyla sergilemiş olduğu hırs ve disiplini Space Solar Program’a da getirdi. İnsanlık için dikkate değer bir getiri vaat eden olağanüstü bir teknik meydan okuma sundu: Kesintisiz yenilenebilir enerjiyle desteklenen bir dünya.” dedi.

Yapılan bir basın açıklamasına göre, projenin ilk testi 2023’ün başlarında gerçekleştirilecek. Power Engineering

Diğer İçerikler