Kaliforniya Kamu Hizmetleri Komisyonu (CPUC), 4-0 oyla, SoCalGas’ın Aliso Canyon yeraltı depolama tesisinin gaz kapasitesini 41 milyar fit küp (bcf) yükseltme planını onayladı. Bu, önceden izin verilenden yaklaşık %20 daha fazladır.

Kaliforniya, fosil yakıt altyapısının büyümesini yıllarca kısıtladıktan sonra, kuraklık ve orman yangınları sonrasında elektrik üretimi için giderek daha fazla doğal gaza yönelmek zorunda kaldı.

Eyaletin 2045 yılına kadar tüm elektriğini temiz kaynaklardan üretme hedefi var. Ancak Kaliforniya ve Teksas gibi ABD eyaletleri son aylarda elektrik şebekelerinde dikkate değer zorluklarla karşı karşıya kaldı ve dünya çapındaki elektrik kesintileri diğer ülkeleri kömür ve diğer fosil yakıt üretimini artırmaya zorladı.

CPUC, Aliso Kanyonu’nda tutulan gaz miktarını artırma kararının güvenilirliği korumak için gerekli olduğunu belirtti. Ancak eyaletteki pek çok kişi tesisi tamamen kapatmak için baskı yapıyor. Eyaletin en büyük yeraltı depolama alanında, 2015 ve 2016 yıllarında aylarca süren büyük bir sızıntı yaşanmıştı.

CPUC Komiseri Martha Guzman Aceves yaptığı açıklamada, “Aliso Kanyonu kullanımını nasıl azaltacağımızı veya ortadan kaldıracağımızı ve nihayetinde temiz enerji ekonomisine geçerken bu tür doğal gaz altyapısına olan bağımlılığımızı tamamen azaltacağımızı planlamaya devam ediyoruz.” dedi. Çevre grubu Food & Water Watch, kararı “tehlikeli” olarak nitelendirdi.

Sempra Energy’nin bir parçası olan SoCalGas, Aliso Canyon’un kaynaklar kısıtlı olduğunda elektrik kesintilerini önlemeye yardımcı olduğunu belirtiyor.

Boru hattı kısıtlamaları ve Aliso Kanyonu’nun azalan kullanılabilirliği nedeniyle Güney Kaliforniya’da gaz arzı yıllardır sıkışıktı, bu da jeneratörlerde kesintilere ve tüketiciler için daha yüksek fiyatlara neden oldu.

Hükümet verilerine göre, hidroelektrik enerjinin elektriğe katkısı, beş yıllık ortalama olan %12’den 2021’de %5’e düşerken, rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerjilerin %37’ye yükselmesi bekleniyor.

Bu arada, ABD Enerji Bilgi İdaresi’ne (EIA) göre, gazla çalışan elektrik santralleri, bu yıl eyalette üretilen elektriğin yaklaşık %45’ini sağlayacak ve bu, beş yıllık (2016-2020) ortalama %41’den daha yüksek olacak.

Vali Gavin Newsom yaz boyunca aşırı kuraklık ve orman yangınlarının Kaliforniya’nın elektrik şebekesini “acil duruma” soktuğunu ve enerji kurumlarına harekete geçmelerini emrettiğini söylemişti. Reuters

Diğer İçerikler