JPMorgan Chase, yıllarca hissedarlar ve çevre aktivistlerinin baskısına maruz kaldıktan sonra finansman portföyünü fosil yakıtlardan uzaklaştırdığını söylüyor.

ABD bankası Salı günü petrol, elektrik ve otomotiv sektörlerindeki müşterilerini 2030 yılına kadar emisyonları azaltmaya çağırdı ve Paris Anlaşması’yla uyumlu olmayan şirketlerde operasyonlarını azaltacaklarını belirtti.

‘Stop the Money Pipeline’ Koalisyonundan Alec Connon, “Bu duyuru oldukça önemli; fosil yakıt endüstrisine dünyanın en büyük kredi sağlayıcısı, fosil yakıt oyununun sona erdiğinin sinyallerini açıkça verdi.” beyanında bulundu.

Bununla birlikte Connon, “Chase iklim taahhütleri konusunda ciddiyse, bunu kömür şirketlerine ve hala fosil yakıt üretimini genişleten şirketlere tüm kredileri yasaklayan politikalarla hızlı bir şekilde takip etmesi gerekecek.” diyerek eklemede bulundu.

Geçen yıl, Natixis, Santander ve Société Générale dahil olmak üzere, başta Avrupa’da olmak üzere 38 bankadan oluşan bir grup, portföylerinde emisyona sebep olan yatırımları azaltma niyetlerini açıkladı.

Temmuz ayında Morgan Stanley, Citi ve Bank of America, finans sektörü için karbon muhasebesini standartlaştırmayı amaçlayan uluslararası bir iş birliğine katıldı.

JPMorgan Chase, gelecek yıl belirli emisyon azaltma hedeflerini açıklayacağını söyledi ve bunun için ilk adım; portföyündeki şirketlerden operasyonlarının karbon yoğunluğunu belirlemek için daha iyi veriler almak olacağını belirtti.

JPMorgan, operasyonlarından kaynaklanan doğrudan karbon emisyonlarını da azaltacağını söyledi. Financial Times

Diğer İçerikler