Başbakan Boris Johnson, İngiltere’nin 2035 yılına kadar temiz bir elektrik üretim sistemine sahip olacağını söyledi. Muhafazakâr parti konferansının düzenlendiği Manchester’da konuşan Johnson, ülkenin açık deniz rüzgarı da dahil olmak üzere yenilenebilir enerjideki ilerlemeyle birlikte bu hedefe ulaşabileceğini belirtti. Johnson “…söylemek istediğimiz şu ki, 2035 yılına kadar, şu anda açık deniz rüzgarında dünyaya liderlik ettiğimiz rüzgar enerjisinde kaydettiğimiz ilerlemeye, diğer yenilenebilir kaynaklar, hidrojen, karbon yakalama ve depolama ile neler yapabileceğimize bakarak temiz enerji üretimini 2035 yılına kadar tamamlayabileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

RenewableUK CEO’su Dan McGrail açıklamaları memnuniyetle karşıladı ve yenilenebilir enerjiyi artırmanın İngiliz tüketicileri gaz fiyat şoklarından korumanın ve net sıfırı karşılamanın en iyi yolu olduğunu söyledi.

Bununla birlikte, 2035 hedefini gerçeğe dönüştürmek için ülkenin daha da hızlı hareket etmesi, gecikmeden daha fazla kara ve deniz rüzgar projeleri inşa etmesi ve ayrıca yüzer rüzgar, yenilenebilir hidrojen ve deniz enerjisi gibi yenilikçi teknolojilerin tüm potansiyelinden yararlanması gerekiyor.

Bu nedenle Hükümetin, hayati yeni projelerin inşasının önündeki engelleri kaldırmaya yardım etmesi ve 2030 için temiz enerji teknolojileri için iddialı yeni hedeflerin belirlenerek ekstra yol kat etmesi gerekiyor. Renews

Diğer İçerikler