İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Dünya liderlerinin Kasım ayında yapılacak Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP26) “sıcak havadan” çok daha fazlasının olmasının gerektiğini söyledi.

Aktivistlerin, bilim adamlarının ve dünya liderlerinin mutabık olduğu iklim değişikliğiyle mücadelede dünyanın en büyük kirleticileri tarafından alınacak önlemleri hızlandırabileceği için İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenecek olan COP26 önemlidir.

Johnson “Sözler değil, bir anlaşma, eylem zirvesi olmalı. Bunun gerçekleşmesi için önümüzdeki altı ay boyunca hırsımızla ve kararlılığımızla, başarının temellerini atmalıyız” dedi.

Çevresel itibarını yükseltmek isteyen Johnson, haziran ayında başkanlığını yapacağı Yedili Grup zirvesinde liderlere kesin iklim taahhütlerinde bulunmaları için baskı yapacağını söyledi. “G7 üyelerinden, mümkün olan her yerde ve her zaman net sıfıra (karbon emisyonları) geçişi desteklemek, yeşil bir sanayi devrimi başlatmak ve değişen iklimimize karşı koyan ekonomiler inşa etmek için seslerini ve oylarını kullanma taahhütleri arayacağım. Ayrıca, tüm ülkelerin bunu yapmasına yardımcı olmak için önemli miktarda nakit para temin edilmesini umuyorum. Yılda 100 milyar dolar hedefini çoktan geride bırakan iklim finansmanı konusundaki mevcut taahhütlerimizi yerine getirmeli ve sonra daha da ileri gitmeliyiz.” dedi. Reuters

Diğer İçerikler