Petrol fiyatlarının 80$/varil olması ve OPEC+’ın üretim kotalarını gevşetmeyi hızlandırmayı reddetmesiyle, bazı çevreler Başkan Biden’ı Stratejik Petrol Rezervi’nden (SPR) petrol çıkarmaya çağırdı.

Cuma sabahı Enerji Bakanı Jennifer Granholm, yönetimin benzin fiyatlarını düşürmek için neler yapabileceğine ilişkin bir soruya OPEC ve ABD petrol şirketlerini sondaj yapmamakla suçladı ve Biden’ın bir SPR serbest bırakılmasını düşünebileceğini söyledi. Granholm, “SPR kesinlikle bir seçenek olarak masada” dedi.

Gerçekten de yıllar boyunca, petrol fiyatlarındaki oynaklık üreticiler ve tüketiciler için bir endişe kaynağı olmuştur, ancak dürüst olmak gerekirse, tüketiciler değişken fiyatlardan yalnızca yüksek olduklarında ve üreticiler fiyatlar düştüğünde oynaklıktan şikayet etme eğilimindedirler.

Petrol fiyatları geçmişte, önce Rockefeller’ın Standard Oil tekeli, daha sonra Texas Demiryolu Komisyonu ve Seven Sisters’ın (çok uluslu petrol şirketleri) rekabeti önleme anlaşmasıyla istikrarlıydı. Fiyatlar, OPEC’in pazar hakimiyeti elde etmesinden önce daha düşük olmasına rağmen, aslında rekabetçi fiyat seviyelerinin üzerindeydi. Temel fark, özellikle Orta Doğu’da vergilerin çok az olması ve teslim fiyatlarının da düşük olmasıydı.

Peki, fiyatları düşürmek için SPR’den petrol çıkarmak mantıklı olur mu? Bu, hükümetin ‘doğru’ fiyatın ne olması gerektiğini bilip bilmediğine bağlı. Bu bana her zaman Sovyet dönemi fıkrasını hatırlatır: Joseph Stalin, bir hastanede uyanır, etrafı komünist tıbbın onu diriltmeyi mümkün kıldığını ve şimdi Yeni Zelanda hariç tüm dünyanın komünist olduğunu ifade eden yetkililerle çevrilidir. Stalin merak edip sorar: ”Yeni Zelanda neden komünist değil?” Yetkililer omuzlarını silkerek: “Birinin bize fiyatların ne olduğunu söylemesi gerekiyor.” cevabını verirler.

ABD hükümetinin Stratejik Petrol Rezervinde İlk 500 milyon varil, petrol fiyatı ortalama 85$/varil (2020$) iken satın alındı, bu fiyatın şu an 80$ olduğu düşünüldüğünde makul görünebilir, ancak SPR’nin oluşturulmasından bu yana ortalama fiyat 63$/varil olmuştur.

Son olarak, stratejik rezervlerin kısa vadeli siyasi kazanç için kullanılması kesinlikle tavsiye edilmez. Meslektaşım Larry Goldstein’ın yakın zamanda yazdığı gibi, bu daha çok bir tatil için ödeme yapmak için emeklilik fonunuzu kullanmak gibidir. Buna ek olarak, kısa vadede iyi hissettirebilir, ancak uzun vadede genellikle pişman olursunuz.

Kaynak: “Why It Would Be Unwise For Joe Biden To Tap The Strategic Petroleum Reserve?”, Forbes

İndirmek için tıklayın

Diğer İçerikler