Japonya Sanayi Bakanı Hiroshi Kajiyama ve Rusya Enerji Bakanı Nikolai Shulginov, perşembe günü Rusya’nın Vladivostok kentinde başlayan Doğu Ekonomik Forumu kapsamında sanal bir toplantı sonrasında iş birliği konulu bir bildiri imzaladılar. İki ülke, karbon yakalama, depolama (CCS) ve karbon yakalama, kullanma (CCU) dahil olmak üzere emisyonları azaltmak için araştırma-geliştirme ve teknoloji konusunda iş birliği yapacak.

Japonya Sanayi Bakanlığı ayrıca Rusya’nın en büyük LNG üreticisi Novatek ile hidrojen, amonyak, CCS ve CCU konusunda bir iş birliği anlaşması imzaladı.

Rusya’nın Sahalin sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tesisinin yatırımcısı ve Rus petrolünün ithalatçısı olan Japonya’nın 2050 yılına kadar karbon nötrlüğü hedefi varken, Rusya 2030 emisyonlarını 1990 seviyelerinin %70’ine indireceğini açıklamıştı.

Hidrojen esas olarak petrol rafinerisinde, amonyak ise gübre ve endüstriyel malzemeler için kullanılır, ancak her ikisinin de gelecekte daha yüksek karbonlu yakıtların yerini alma potansiyeline sahip olduğu düşünülmektedir.

Japonya, doğal gazın yerini alması ve bir kısım kömür yerine amonyak dönüşümünü sağlamak için halihazırda hidrojene yönelik deneyler yapmaktadır. Japonya şu anda yaklaşık 2 milyon ton olan yıllık hidrojen talebini 2030 yılına kadar 3 milyon tona ve 2050 yılına kadar 20 milyon tona çıkarmayı ve amonyak yakıtı talebini sıfırdan 2030 yılına kadar yılda 3 milyon tona çıkarmayı hedefliyor. Reuters

Diğer İçerikler