Geçen ay göreve başlayan Japonya’nın yeni Başbakanı Yoshihide Suga’nın Pazartesi günü parlamentoya yapacağı konuşmada Japonya’nın 2050’de karbon tarafsızlığına ulaşma hedefini açıklaması bekleniyor. Daha önce 2050’ye kadar %80 karbon tarafsızlığının sağlanacağı ve sıfır emisyona bu yüzyılın ikinci yarısında ulaşılacağı açıklanmıştı. Bu politika değişikliği iklim değişikliğine karşı olan mücadelede Japonya’yı Avrupa Birliği ve 60’dan fazla ülkenin çabalarına ortak hale getiriyor. Eğer onaylanırsa, bu hedef dünyanın en büyük 3.ekonomisi olan Japonya’yı Güney Kore’den sonra 2050’de sıfır emisyonu hedefleyen ikinci Asya ülkesi yapacak. Bu hedef, küresel sıcaklığın ortalama 1,5 santigrat dereceden fazla artmasını engellemek için minimum eşik olarak kabul ediliyor.

Japonya en fazla emisyona sahip ülkeler sıralamasında dünyada beşinci sırada. Yatırımcılar da bu politika değişikliğinin ülkenin yeni kömüre dayalı enerji istasyonları açma planları ile çeliştiği görüşünde. Enerji tüketiminde kömür yoğunluğu yüksek olan Japonya gibi ülkelerde sıfır emisyon planlarının kömürü yavaşça sistemden çıkarmaya yönelik güvenilir planlarla desteklenmesi gerektiği belirtiliyor.

Bu değişikliğe yönelik halktan da bir baskı söz konusu. Çevre Bakanı’nın açıklamalarına göre 2050’de karbon tarafsızlığına ulaşmayı amaçlayan köy ve şehir sayısı bir yıldan biraz daha fazla süre içerisinde 4’ten 163’e yükselmiş durumda. Diğer yandan ülkede bu değişikliği engelleyebilecek, üretim için gerekli olan gücü kömüre dayalı olarak sağlayan ve lobi gücü fazla olan güç istasyonları, araç üreticileri ve endüstriyel şirketler bulunuyor. Eski ve küçük kömüre dayalı santralleri işleten şirketlerin halihazırda hedef kapsamında kapatılmamak için lobi yaptığı söyleniyor ancak Japonya’nın en güçlü işletmesi Keidanren 2050 hedefini destekliyor.

Kaynak: “Japan set to target zero emissions by 2050 in policy shift”, Reuters

İndirmek için tıklayın

Diğer İçerikler