Yeni Sanayi Bakanı yaptığı açıklamada, Japonya’nın emisyonlarını düşürmeye yönelik bir baskının ortasında yenilenebilir enerji kapasitesinin artırılmasıyla birlikte nükleer santrallerinin yeniden devreye alınmasının gerektiğini söyledi.

Yeni atanan Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Koichi Hagiuda ilk basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Yenilenebilir enerjinin azami ölçüde benimsenmesini, kapsamlı enerji tasarrufu ve güvenlik konusunda en yüksek hassasiyetle nükleer santrallerin yeniden başlatılmasını teşvik etmek istiyorum.” dedi.

Nükleer enerji endüstrisini yeniden başlatma hamlesi, ülkenin Nisan ayında Fukushima nükleer santralinden denize 1 milyon tondan fazla kirli suyu salma kararından sonra geldi.

Daha geçen hafta İngiltere, enerji sektörünün karbondan arındırılmasına yardımcı olmak amacıyla ülkeye daha fazla nükleer füzyon enerjisi için kendi eylem planını ortaya koymuştu. Birleşik Krallık, füzyon enerjisinin küresel olarak geliştirilmesinde liderlik pozisyonunda güçlenmek istiyor, çünkü bu şekilde üretilecek temiz elektrik, rüzgarın esip esmemesine bağlı değil dolayısıyla daha güvenilir. Oil Price

Diğer İçerikler