İsveç, Kuzey Akım 1 ve 2 doğal gaz boru hatlarının zarar gördüğü Baltık Denizi’nde patlayıcı izi tespit edildiğini belirterek, patlamalarda “ağır sabotaj” bulunduğunu duyurdu. Rusya ise bunun ardından yaptığı açıklamada İsveç’in aktardığı bulguların Moskova’nın elindeki bilgileri teyit ettiğini bildirdi.

Olayla ilgili ön soruşturmayı yöneten İsveçli Savcı Mats Ljungqvist, yaptığı basın toplantısında, olayın karmaşık ve kapsamlı olduğunu belirterek, ortaya çıkan bulgularda ağır sabotaj bulunduğunu bildirdi.

Analizlerin yapıldığı yerde bulunan çok sayıda yabancı nesnede patlayıcı izi bulduklarını aktaran Ljungqvist, “Bunları belgeledik ve geniş çaplı yapılacak analizler, daha güvenli sonuçlara varmamızı sağlayacak.” dedi.

Ljungqvist, devam eden soruşturma gereği ileride patlama ile ilgili yapılan geniş araştırmalar sonucu herhangi birinin suçlu olup olmayacağının ortaya çıkacağını kaydetti.

Rusya: İsveç’in bulguları elimizdeki bilgileri teyit ediyor

Bu arada Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, konuyla ilgili cuma günü yaptığı açıklamada, “boru hatlarına yapılan saldırının sorumlularının bulunmasının çok önemli olduğunu” bildirdi.

Peskov, İsveç’in soruşturmayla ilgili sabotaj veya terör saldırısı olabileceği yolundaki bulgularının Moskova’nın elindeki bilgileri teyit ettiğini dile getirdi. Euronews

Diğer İçerikler