İran Petrol Bakanı Bijan Zanganeh ABD yaptırımların kaldırılması durumunda İran petrol endüstrisinin üretimini günde 6,5 milyon varile çıkarabileceğini belirtti.

İran şu anda günde yaklaşık 2,5 milyon varil ham petrol üretiyor ve en son 1970’lerin başında 6 milyon varil seviyesine yakın üretim yapıyordu.

Bloomberg’in haberine göre Zanganeh pazartesi günü Tahran’da yaptığı açıklamada, “Bir sonraki İran hükümeti petrol üretimini günde 6,5 milyon varile çıkarmayı birinci öncelik haline getirmeli” dedi. Bakana göre, daha yüksek petrol üretimi İran’a daha fazla siyasi nüfuz sağlayacak. İran şu anda petrolünün bir kısmını, çoğunlukla Çin’e, ABD yaptırımlarına meydan okuyarak ihraç ediyor ancak yaptırımlar kaldırıldıktan sonra bu ihracatı günde 2,5 milyon varile çıkarmaya hazırlanıyor.

Viyana’da İran ve ABD’nin İran nükleer anlaşmasına dönüşü konulu müzakereler devam ederken, analistler her iki tarafın da 18 Haziran’da İslam Cumhuriyeti’nde yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce bu görüşmelerden bir sonuç almaya istekli olabileceğini söylüyor.

Energy Aspects’in Araştırma Başkanı Amrita Sen, Bloomberg’e  geçen hafta verdiği bir röportajda, devam eden görüşmelerin bir anlaşmayla sonuçlanması halinde , İran petrolünün Amerikan yaptırımları olmaksızın en erken Ağustos ayında piyasaya çıkacağını söyledi.

Bu hafta gibi erken bir anlaşma açıklansa bile, İran petrolünün ABD’nin onayıyla piyasaya akmaya başlamasının en az iki ay daha sürecek. Bunun nedeni, Biden Yönetimi’nin varılan herhangi bir anlaşmayı, incelemek için 60 günlük süreci olan Kongre’ye göndermesinin muhtemel olmasıdır. Oil Price

Diğer İçerikler