Emisyonları azaltmak amacıyla daha uzun ve daha ağır araçlar yollara çıkabilir. Bu duyuru, uzunluğu 15,65 metreye kadar çıkabilen daha uzun kamyonların (daha uzun tırların) dokuz yıllık bir denemesinin ardından geliyor. Ulaştırma Bakanlığı’na göre, deneme sonucunda, ülke genelinde kamyonların sefer sayısında, yük başına gidilen mesafede ve emisyonlarda azalma görüldü.

Deneme ayrıca, uzun kamyonların kullanılmasının, daha az yolculuk yapılmasından kaynaklanan karayolu trafik kaza sayısını azalttığını da ortaya koydu.

Genel olarak, uzun kamyonların tam olarak kullanıma sunulması durumunda örnek aynı yol ve yük için 8 sefer yerine 7 sefer yapılacağı tahmin edilmektedir.

Ulaştırma Bakanlığı şimdi bu sonuçları değerlendireceğini ve bu araçların ‘2022’de’ piyasaya sürülebileceğini açıkladı.

Ulaştırma Bakanı Grant Shapps: “Bugünkü duyuru, yollarımıza daha çevre dostu yük taşımacılığı getirmek ve daha çevreci bir yapı oluşturmak için çalışırken ileriye dönük atılan hayati bir adımdır.” dedi. Hükümet ayrıca, normalden daha ağır 48 tonluk kamyonların kullanıldığı ayrı bir denemenin başlatıldığını duyurdu. Airquality News

Diğer İçerikler