İngiliz hükümeti, enerji bağımsızlığı ve güvenliğini garanti altına almak için Kuzey Denizi’ndeki petrol ve gaz endüstrisinin desteklenmeye devam edileceğini ve Kuzey Denizi’nde 100’den fazla yeni petrol ve gaz lisansı verileceğini açıkladı.

İngiltere, Kuzey Denizi’nde 100’den fazla yeni petrol ve gaz lisansı verileceğini duyurdu.

Kuzey Denizi’nde 200 bin kişiyi istihdam eden petrol ve gaz endüstrisini destekleyen İngiliz hükümeti, Kuzey Denizi Dönüşüm Otoritesi (NSTA) ile ortak taahhütte bulunarak, bölgede 100’ün üzerinde yeni petrol ve gaz lisansı verecek.

Açıklamaya göre, İskoçya’nın kuzey doğu ve Humber bölgesi ise iki yeni karbon yakalama ve depolama projesinin yapılacağı lokasyonlar olarak seçildi. Söz konusu projeler, Birleşik Krallık’ın daha önce taahhüt ettiği 20 milyar sterlinlik karbon yakalama ve depolama yatırımı kapsamındaki üçüncü ve dördüncü projeler olacak.

Toplam dört karbon yakalama ve depolama projesinin yaklaşık 50 bin yeni istihdam oluşturabileceği tahmin ediliyor.

Birleşik Krallık Enerji Güvenliği ve Sıfır Emisyondan Sorumlu Bakan Grant Shapps ise Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşla enerji güvenliğinin her zamankinden daha önemli hale geldiğini belirterek, Kuzey Denizi’nin, enerji güvenliğini sağlamadaki planın merkezinde yer aldığını aktardı.

Kaynak : Bloomberg

Diğer İçerikler