İngiltere Başbakanı Boris Johnson, pazartesi günü Putin’le gerçekleştirdiği telefon görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Rusya’nın net sıfır karbon emisyonu hedefini 10 yıl öne almaya çağırdı.

Görüşme, Kremlin’in geçen hafta Putin’in Ekim ayının sonundan itibaren müzakereler için İskoçya’ya uçmayacağını söylemesiyle Rusya’nın iklim değişikliği konusunda çığır açıcı bir uluslararası anlaşma umutlarına darbe indirmesinin ardından gerçekleşti.

Açıklamada, “Johnson, Rusya’nın son günlerde 2060 yılına kadar net sıfırı taahhüt etmek için attığı adımları memnuniyetle karşıladı. Başbakan, Rusya’nın 2050 yılına kadar net sıfıra ulaşma hedefini yükseltmenin yanı sıra ormansızlaşmayı sona erdirme konusunda ve iddialı bir Ulusal Katkılar (NDC) noktasında daha fazla ilerleme kaydetmesini umduğunu dile getirdi.” denildi.

31 Ekim- 12 Kasım tarihleri arasında Glasgow’da 26. Birleşmiş Milletler Taraflar İklim Değişikliği Konferansı’na diğer adıyla COP26’ya ev sahipliği yapan İngiltere, küresel ısınmayla mücadele için daha radikal bir plan için büyük devletlerden destek istiyor.

Kremlin, Putin’in Rusya’nın Glasgow heyetinin “böyle önemli bir uluslararası forumun başarılı çalışmasına katkıda bulunacağına” söz verdiğini belirtti. Kremlin’den yapılan açıklamada, Putin ve Johnson’ın Moskova ile Londra arasındaki iş birliğinin bir dizi alanda kurulması gerektiği konusunda da anlaştıkları belirtildi. Reuters

Diğer İçerikler