Uzman raporu, gelişmekte olan endüstrinin offshore rüzgarıyla aynı yardımı alması gerektiğini söylüyor. “Birleşik Krallık’taki “mini” nükleer reaktörlerin geliştiricilerine, gelişmekte olan sanayinin ticarileştirilmesine yardımcı olmak için, offshore rüzgârına sağlananlarla aynı sübvansiyonlar teklif edilmelidir.“ Öneri, geçen yıl hükümet tarafından atanan bir uzman finans çalışma grubu tarafından hazırlanan raporda yer alıyor ve mikro-600 megavatlık reaktörlerden oluşan küçük nükleer reaktör projelerinin özel yatırımı nasıl artırabileceğine dair tavsiyeler içeriyor. Büyük reaktörler genellikle 1.000 megavattan fazla üretiyor.

Birleşik Krallık, yeni nükleer santraller inşa etmeye kararlı birkaç batılı ülkeden biri. Yeni nesil küçük atomik reaktörlerin geliştirilmesinin, güneş ve rüzgar da dahil olmak üzere yenilenebilir enerji maliyetlerinin hızla düşmesine karşı rekabet edeceği sebebiyle, endüstrinin geleceği için hayati önem taşıdığı görülmektedir. Haziran ayında hükümetin, 2020’lerin sonlarına kadar piyasada satılmayacak olan en gelişmiş küçük reaktör teknolojileri türlerinde araştırma ve geliştirmeye başlaması 56 milyon sterline mal olmuştu.

Uzman finans çalışma grubu, 2030 yılında ticari olarak uygulanabilecek teknolojiler için, hükümetin, sermaye maliyetlerini düşürmek için bir dizi farklı mekanizma yoluyla piyasaya sözde ilk projeleri getirmeye odaklanması gerektiğini söyledi. Bu projeler, İngiltere’nin offshore rüzgâr endüstrisinin gelişimini desteklemek için başarılı bir şekilde kullanılan, farklılık için sözde bir sözleşme biçimindeki mali desteğin yanı sıra yeni bir temiz enerji altyapı fonunu da içermelidir. Financial Times

Diğer İçerikler