Yıllık 500 milyon metreküp gaz taşıma kapasitesine sahip hat, tamamlandığında 500 bin nüfuslu Nahçıvan’ın doğal gaz ihtiyacını karşılayacak. ( Yasin Demirci – Anadolu Ajansı )

Iğdır’dan Azerbaycan’a bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne doğal gaz taşıması amaçlanan Iğdır-Nahçıvan Doğal Gaz Boru Hattı’nın Türkiye ile Azerbaycan’ın işbirliğini derinleştirmesi ve Nahçıvan’ın İran’a bağımlılığını sona erdirmesi hedefleniyor.

Azerbaycan, Nahçıvan’ın gaz arz güvenliğinin sağlanması için ikinci bir seçenek olarak Türkiye ile Aralık 2020’de Iğdır-Azerbaycan Doğal Gaz Boru Hattı’nın inşası konusunda iyi niyet anlaşması imzaladı.

Proje çerçevesinde Doğu Anadolu Doğal Gaz Ana İletim Hattı üzerinden çıkış alan Iğdır Doğal Gaz Boru Hattı’nın devamı olarak Nahçıvan’a kadar 85 kilometrelik yeni boru hattı yapılacak.

Yıllık 500 milyon metreküp doğal gaz taşıma kapasitesine sahip olacak boru hattı faaliyete geçtiğinde Nahçıvan’ın doğal gaz ihtiyacının tamamı karşılanacak.

Boru hattının 2024’ün sonuna doğru tamamlanması hedefleniyor. İki ülkenin birlikte inşa edeceği projeye ocakta yayımlanan 2023 Yıllık Yatırım Programı’na göre Türkiye’nin 2020-2024 döneminde 568 milyon lira yatırım yapması öngörülüyor.

Proje, Türkiye ve Azerbaycan’ın Bakü-Tiflis-Erzurum doğal gaz boru hattı ve Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) gibi stratejik yatırımlarının ardından birlikte inşa edeceği üçüncü doğal gaz boru hattı olacak.

Kaynak: AA

Diğer İçerikler