Enerji Ekonomisi ve Finansal Analiz Enstitüsü’nün (IEEFA) yeni bir raporuna göre, tarım arazilerinde tarımsal üretimi tamamlayacak şekilde güneş enerjisi üretme uygulaması olan Agrivoltaik, Hindistan’da önemli bir yenilenebilir enerji sektörü haline gelebilir.  Ancak raporun yazarı ve IEEFA’nın konuk katkıcısı Dr. Charles Worringham, sektörün gelişmesi için çiftçi topluluklarını ve tarımsal üretimi korumaya yönelik önlemlerin, sektörün ihtiyaç duyduğu politika ve düzenleyici reformların önemli bir parçası olması gerektiğini söylüyor.

Hindistan’daki Agrivoltaikler raporu agrivoltaiklerin çözümüne yardımcı olabileceği üç ana ulusal zorluğu özetlemektedir: yenilenebilir enerjiyi ülke genelinde çeşitli ölçeklerde dağıtarak hızlandırmak, yenilenebilir enerji tesislerinin hassas araziler ve ekosistemler üzerindeki baskısını hafifletmek ve çeşitli kırsal ekonomi alanlarına daha güçlü ve daha fazla katkıda bulunmak.

Başka yerlerdeki deneyimlerin, belirli mahsullerin ılımlı gölgelemeyi tolere edebildiğini ve aşırı sıcak sırasında bazılarının daha düşük sıcaklıklardan ve iyileştirilmiş toprak neminden bile faydalanabileceğini gösterdiğine dikkat çeken Worringham, Hindistan’ın lehine çalışan özelliklere işaret etti. Çeşitli panel konfigürasyonlarını kullanan yaklaşık 20 proje ile Hindistan, ticari tesislerde ve Central Arid Zone Research Institute gibi kamu kuruluşlarında hangi spesifik yöntemlerin, mahsullerin ve koşulların en iyi sonucu verdiğini belirlemek için bir araştırma çabası başlattığını söylüyor. Hindistan, çoğu ülkeden çok daha fazla tarım yapılan arazisine sahip, bu nedenle deneysel aşamanın ötesine geçmek ve agrivoltaiklerin gerçekten büyüdüğünü görmek için bolca alan var.

Worringham, bazı gerekli reformlar üzerinde geniş bir anlaşmaya varıldığını kaydetti. Herhangi bir güneş enerjisi üretimine ev sahipliği yapacaksa, tarım arazilerinin genellikle ticari kullanım için yeniden sınıflandırılması gerektiğinden, yeni bir agrivoltaik arazi kullanımı sınıflandırması esas olacaktır.

Worringham “Fransızlar tarafından kullanılan, bir agrivoltaik projenin öncelikle tarımsal ve ikincil olarak güneş enerjisi üreten ve ikisi arasında sinerji yaratan bir proje olarak tanımlanmasına dayanan bir sınıflandırma, özel bir arazi kullanımı sınıfı için iyi bir başlangıç noktası olacaktır.” diyor. Agrivoltaikler gibi hızlı hareket eden bir alanda Hindistan, başka yerlerde zor kazanılan teknik ve politik gelişmelerden seçim yapabilmenin bir başka avantajına sahiptir. “Artık sadece belirli tipte paneller ve panel destek sistemleri mevcut olmakla kalmıyor, farklı panel konfigürasyonlarını kullanan deneyler özellikle Hindistan koşullarında faydalı olabilir” diyor.

Raporda ayrıca, diğer ülkelerin uygulamaya koyduğu, bazıları Hindistan koşullarına iyi bir şekilde aktarılabilecek politika ve kurallar da vurgulandı. Power Engineering

Diğer İçerikler