IEA, enerji verimliliği teknolojilerine yönelik kamu ve özel harcamaların 2030 yılına kadar üç katına çıkması gerektiğini öne sürüyor.

Küresel olarak enerji verimliliğinin hızı, ülkelerin net sıfıra ulaşmasını sağlamak için gerekli hızın altındadır. Endişe verici bulgu, Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) enerji verimliliğine ilişkin dönüm noktası niteliğindeki raporundan geliyor ve bu rapor, hükümetlerin 2050 yılına kadar net sıfır emisyon elde etmesine yardımcı olmak için dünya çapında bu sektöre yatırılan para miktarının üç katına çıkması gerektiğini öne sürüyor.

Rapor, enerji verimliliği kamu harcamaları açısından bölgesel eşitsizliklerin olduğunu ortaya koyuyor.

IEA İcra Direktörü Fatih Birol, “Enerji verimliliğini, enerji ihtiyacımızı karşılamanın hala en temiz ve çoğu durumda en ucuz yolunu temsil ettiği için ‘ilk yakıt’ olarak görüyoruz. Enerji kaynaklarımızı çok daha verimli kullanmadan net sıfır emisyona giden makul bir yol yok. Enerji verimliliğinde kademe atlatacak bir değişiklik milyonlarca insana yakışır istihdam yaratıp enerji faturalarını düşürürken iklim değişikliğinin en kötü etkilerinden korunma şansı da verecek.” dedi. Energy Live News

Diğer İçerikler